Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Katarynka
Najnowsze recenzje
1
...
12 13 14
...
69
  • [awatar]
    Katarynka
    Czytając trzecią powieść Robina Pilchera cały czas myślałam o tym, że nie lubię żony głównego bohatera. Kobiety pięknej ale bezdusznej, zupełnie nie troszczącej się o dorastające córki i pod pozorem konieczności utrzymania rodziny wciąż przebywającej poza domem. • Jej mąż, Dan Porter, niegdyś rozchwytywany makler, po stracie pracy i po szoku, jakim był dla niego zamach na World Trade Center w Nowym Jorku, postanawia nie wracać już do dawnego zawodu lecz skupić się na życiu rodzinnym. Cóż z tego, skoro najbliżsi absolutnie nie tego od niego oczekują. Rodzina potrzebuje pieniędzy, aby nadal móc żyć na dotychczasowym poziomie. • Pod wpływem impulsu Dan jedzie do Szkocji, aby rozważyć kupno niewielkiej firmy odzieżowej. W efekcie zyskuje przyjaciół i pracę… w przetwórni krewetek. Żona i córki nawet nie chcą o tym słyszeć. Jedyną podporą Dana jest dwudziestoletni syn, pozujący dotychczas na nieudacznika, lenia i abnegata. • Ciekawa powieść obyczajowa. W sam raz na długie zimowe wieczory.
  • [awatar]
    Katarynka
    Dzie­więc­iole­tnia­ Fanny Price zostaje wysłana na wychowanie do bogatego i ustosunkowanego wujostwa. Nieśmiała i zagubiona w wielkim pałacu z początku jest bardzo nieszczęśliwa, tęskni za rodzicami i rodzeństwem. Z czasem zaczyna przywykać do nowych warunków, ze szczerego serca pomaga obu ciotkom, a gdy dorośnie, stanie się prawdziwą podporą szczerze kochającego ją wuja. • Jane Austen kreśli z rozmachem, nie skąpiąc szczegółów, styl życia rodziny sir Thomasa Bertrama w Mansfield Park, ich sąsiadów, przyjaciół. Dla kontrastu mamy też kilkutygodniowy pobyt dorosłej Fanny w rodzinnym ubogim domku. • Znajdziemy tu postacie prawe i szczere, ale też małostkowe, obłudne i skąpe. Przekrój człowieczeństwa w pigułce. • Wspaniała powieść. Lubię do niej wracać.
  • [awatar]
    Katarynka
    Kazimierz Nowak dokonał rzeczy niemożliwej – samotnie przemierzył Afrykę, co w latach 30. ubiegłego wieku było nie lada osiągnięciem, a i do naszych czasów nie znalazł się śmiałek, który powtórzyłby ten wyczyn. • Wyruszył z Algierii w listopadzie 1931 roku, dotarł do Przylądka Igielnego w roku 1934. Początkowo tam miał zakończyć wyprawę. Jednak z braku środków na opłacenie podróży powrotnej, zdecydował się na przemierzenie Afryki jeszcze raz – tym razem jej zachodnią stroną. • Pierwszy etap pokonał rowerem i głównie pieszo, drugi zaś był bardziej urozmaicony (konie, łódź, wielbłąd). Świadomie omijał oficjalne szlaki wytyczone przez kolonistów. Zawijał do kolonialnych metropolii tylko z konieczności załatwiania wszelkich formalności związanych z przekraczaniem granic. Najlepiej czuł się na nieu­częs­zcza­nych­ (szczególnie przez białego człowieka) szlakach, wśród tubylców. Biegle władał francuskim, niemieckim, włoskim, znał też arabski, a na bieżąco uczył się lokalnych tubylczych języków. Nie był nowicjuszem w podróżowaniu, a przed wyprawą afrykańską przemierzył rowerem Europę i północną Afrykę. • Książka jest wspaniałym dokumentem epoki. Na pewno takiej Afryki już nie ma. Autor był obdarzony niezwykle przenikliwym zmysłem postrzegania rzeczywistości i przewidywania problemów społeczno-gospodarczych. Afryka przez niego poznana i opisana jest autentycznym kontynentem – pięknym (ujmującą przyrodą i prostotą jego naturalnych mieszkańców) a zarazem strasznym (degradacją moralną jako konsekwencją działań kolonistów, a nade wszystko potęgą nies­przy­jają­cego­ klimatu i śmiertelnych chorób).
  • [awatar]
    Katarynka
    Książka „Brat” opowiada o przyjaźni, miłości, więzach rodzinnych i odpo­wied­zial­nośc­i. Skonstruowana jest jak baśń-przypowieść. Akcja toczy się niespiesznie, jednak wciąga i nieuchronnie prowadzi do zaskakującego finału. • Główni bohaterowie to bracia bliźniacy, Mir i Wir, wychowani w głębokiej puszczy w całkowitym odosobnieniu choć w kochającej rodzinie. Bracia, podobni do siebie jak dwie krople wody, różnią się całkowicie charakterem. Wir, gwałtowny i łatwo dający ponosić się targającym nim uczuciom, postanawia wyruszyć w świat, by odkryć tajemnicę rodziny. Mir, podąża za bratem, przeczuwając, że grozi mu nieb­ezpi­ecze­ństw­o. Jeden nieprzemyślany czyn pociąga za sobą trudne do przewidzenia konsekwencje. • Jest to piękna opowieść. Młodzieńcy, choć wędrujący osobno, połączeni sią nierozerwalną nicią braterskiej miłości i wzajemnej odpo­wied­zial­nośc­i. Na drodze spotykają nieprzyjaciół i sprzymierzeńców. Tylko od nich samych zależy, jakiego dokonają wyboru i za czyim głosem pójdą. Powoli zaczynają sobie uświadamiać, że każda decyzja wiąże się z odpo­wied­zial­nośc­ią za dokonany wybór i jego konsekwencje. • Polecam. Wspaniała powieść dla dzieci i dla rodziców. I dla każdego, kto lubi baśnie.
  • [awatar]
    Katarynka
    Na wsi, w zagrodzie, gdzie wszystko jest na swoim miejscu – i kurnik, i stolarnia, i warzywnik – mieszka kot Findus oraz staruszek Pettson. Kot wymyśla zabawy i łamigłówki, aby nikomu w zagrodzie się nie nudziło, na przykład w poszukiwanie skarbów, choć w gruncie rzeczy chodzi tylko o to, aby Pettson usmażył naleśniki. Siedzą sobie potem w ogrodzie, kot i staruszek, zajadając naleśniki z dżemem i popijając kawą. • Pięknie zilustrowana, z dbałością o najdrobniejszy szczegół, przez samego autora książeczka dla dzieci. Wydana na tekturze w poręcznym niewielkim formacie. • Polecam!
Planowane i pożądane pozycje
1
...
31 32 33 34 35
Brak pozycji
Ruda
Randaksela
usunięte konto
madziar
fiolka
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo