Strona domowa użytkownika
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Najnowsze recenzje
-
Jest to książka o modzie - od starożytności do współczesności (została wydana 1997 roku, a więc kończy się na latach 90 ubiegłego wieku) - w dużym formacie (A4) i ładnie ilustrowana. • Rozdziały ułożone są chronologicznie i obejmują kolejno: starożytność, bizancjum, średniowiecze, wieki: XVI, XVII, XVIII, rewolucję francuską, początki wieku XIX, krynoliny, tiurniury, zmierzch luksusu (I wojna światowa), lata dwudzieste, trzydzieste, czterdzieste i tak dalej, aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Na końcu zamieszczono słowniczek oraz podano interesujące fakty dotyczace mody. • Autorką jest angielska pisarka specjalizująca się w historii życia codziennego, zaś ilustrator jest uznanym angielskim rysownikiem. • Mimo iż w wydaniu trafiają się literówki, jest to książka warta uwagi. Szczególnie poleciłabym ją dziewczynkom, lubiącym kolorowanki z serii "top model" - ta książka może zainspirować do rysowania interesujących, niesztampowych kreacji.
-
Trzeci tom "Opowieści z Narnii". • Tym razem do Narnii trafiają Edmund, Łucja oraz ich nieznośny kuzyn Eustachy. Na pokładzie statku o wspaniałej nazwie "Wędrowiec do Świtu" spotykają księcia Kaspiana i walecznego Ryczypiska. Razem ruszają w podróż pełną przygód, nierzadko niebezpiecznych; najpierw do Samotnych Wysp, a potem hen aż do świtu, gdzie - jak wieść głosi - znajduje się Kraina Aslana. Głównym celem wyprawy jest odnalezienie siedmiu baronów wiernych królowi Kaspianowi, wiele lat temu zesłanych przez okrutnego Miraza na tułaczkę. • W czasie tego długiego rejsu szlifuje się też charakter Eustachego - z tchórzliwego i dokuczliwego chłopca zmienia się w młodzieńca mężnego i godnego zaufania. • Jest to wspaniała książka - piękna, wartko napisana, pełna dramatycznych ale i zabawnych sytuacji. • Polecam każdemu.
-
Dziewiętnasta, najnowsza część "Jeżycjady". Napisana wartko, z wielką znajomością charakterów. • Tytułowa McDusia to córka Kreski, jedna z bliźniaczek (poród obierała Ida Borejko w "Pulpecji"). Przyjeżdża do Poznania, by uporządkować książki i dokumenty zmarłego pradziadka, prof. Dmuchawca. Głównym wątkiem są uczuciowe perypetie Magdy, Ignacego Grzegorza i Józinka na tle rodzinnych uroczystości (święta Bożego Narodzenia, ślub Laury), a wszystko jest przeplecione wspomnieniami o profesorze. • McDusia (nazwana tak przez Idę Borejko z racji słabości do dań z McDonalda) zbuntowana i skłócona z rodzicami, zdaje się nieco odtajać uczuciowo pod wpływem ciepła rodziny Borejków (choć też nie wolnej od wewnętrznych konfliktów). Dodatkowo, pełne miłości i wdzięczności wspomnienia dawnych uczniów profesora ukazują dziewczynie, kim naprawdę był jej pradziadek. Urodziła się w jego domu. Przeżyła w nim swe pierwsze lata, jednak nigdy nie nawiązała z nim bliskiej więzi. Ten fakt dziwi przyjaciół prof. Dmuchawca, a ich zdumienie skłania Magdę do zastanowienia. • Książka jest przepiękna, miejscami nostalgiczna, miejscami nawet bolesna (w dniu ślubu Laury pojawia się Janusz Pyziak), a miejscami skrząca się humorem i bawiąca do łez. • Polecam każdemu i z niecierpliwością czekam na obiecany przez autorkę kolejny tom "Jeżycjady".
-
Książka ta opowiada o przygodach dziewięcioletniej dziewczynki o imieniu Pippilotta Viktualia Firandella Złotmonetta Pończoszanka, córka kapitana i króla murzyńskiego Efraima Pończochy (o odwiedzinach tatusia Efraima przeczytacie w książce pt. „Pippi wchodzi na pokład”). Ale wszyscy (prócz tatusia oczywiście) mówią na nią Pippi. Pippi mieszka sama w Willi Śmiesznotce. No, nie tak zupełnie sama. Mieszka tam z małpką, małym makakiem, który nazywa się Pan Nilsson i koniem. Koń mieszka na werandzie. Trzeba też wiedzieć, że Pippi jest niesamowicie silna! Na przykład kiedy chce wypić na werandzie poranną kawę, bierze konia i wynosi go do ogrodu! Pippi ma również dwójkę przyjaciół, Tommy’ego i Annikę. Tommy i Annika to rodzeństwo; mieszkają w sąsiedniej willi. U Pippi w ogrodzie rośnie dąb. W tym dębie jest dziupla, w której rośnie lemoniada i czekolada, ale czekolada tylko w czwartki. • No to chyba na razie tyle. A jak chcecie poznać więcej przygód Pippi i jej przyjaciół, przeczytajcie książki o Pippi.
-
Druga część "Opowieści z Narnii". • Piotr, Zuzanna, Łucja i Edmund są o rok starsi. Siedzą sobie nieco znudzeni na stacji kolejowej i czekają na pociąg. Jadą do swoich szkół z internatem; właśnie ma się rozpocząć jesienny semestr. Aż tu nagle, zupełnie bez uprzedzenia, zostają wciągnięci do świata Narnii. Panują tam całkiem inne porządki, bowiem w Narnii upłynęły setki lat od panowania dzieci, a może nawet tysiące, i nikt już nie pamięta szczęśliwych dawnych czasów, z wyjątkiem nielicznych zwierząt ukrytych w puszczy. Teraz Narnię zaludnia plemię Telmarów, a rządzi Miraz, bezwzględny bratobójca. Prawowitym władcą jest książę Kaspian i to właśnie jemu dzieci przybywają na pomoc, wezwani głosem czarodziejskiego rogu. Pojawia się też Aslan, a stara Narnia budzi się i rusza do walki. • Jest to przepiękna i mądra opowieść o walce dobra ze złem, o honorze, prawdziwej przyjaźni, miłości i poświęceniu.