Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Iska

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco

"Łatwiej niektórym książkę napisać, niż drugim ją przeczytać"
Alojzy Żółkiewski

"Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie"
Wolter

Najnowsze recenzje
1
...
101 102 103
...
116
  • [awatar]
    Iska
    Niewątpliwie ciekawe ujęcie tematu dotyczącego problemów alkoholowych. Pani Halber w zbeletryzowanej formie przedstawiła studium psychologiczne kobiety alkoholiczki, która uznając swą słabość do napojów wyskokowych zdecydowała się podjąć długotrwałą, żmudną terapię nad sobą, żeby zdefiniować na nowo swe życiowe cele. Choć bohaterka wykazała się ogromnie silną wolą psychicznie jednak była zbyt słaba, w rezultacie czego okazało się, że rzeczywiście jest "Najgorszym człowiek na świcie". Nie zdołała na dobre poradzić sobie z uzależnieniem. Książka Halber daje wiele do myślenia. Autorka raczej w bardzo realistyczny sposób przedstawiła w niej losy Krystyny alkoholiczki, jej wewnętrznego JA, brutalną rzeczywistość. Pozycja godna polecenia.
  • [awatar]
    Iska
    Z całą pewnością książka ta nie zostanie "Najlepszą książką na świecie". Z grubsza rzecz ujmując jest zwyczajnie przeciętna. Być może pomysł sam w sobie był niezły, ale brakuje jej tego CZEGOŚ, dzięki któremu mogłoby się powiedzieć ŁAŁŁŁ. Akcja dynamiczna z niewielkimi tylko "niespodziankami" po drodze. Duży plus mogę dać za to, że się powieść tą czyta w zastraszająco szybkim tempie i to by było wszystko. Język mało wyszukany, ale może tak miało zwyczajnie być. Nie wiem... Polecam? Hmmm... Proponuję przeznaczyć czas na coś znacznie bardziej interesującego ;)
  • [awatar]
    Iska
    Książka w stylu tych napisanych przez D.Browna niemalże. Ogólnie rzecz ujmując to świetnie napisana powieść sensacyjna, przy której raczej nie da się nudzić. Akcja ma wprost zawrotne tempo. Niektóre wątki niezgodne z faktami historycznymi, ale to problem poboczny. Na wprawionym "czytaczu" pewnie powieść ta ogromnego wrażenia nie zrobi. Osobiście nie uważam jej za najlepszą książkę Miłoszewskiego, ale warta jest ona przeczytania. W duchu jednak przez cały czas będę liczyła na "wskrzeszenie" Teodora Szackiego i na kontynuowanie jego ekscesów... Mimo wszystko "Bezcennego" polecam rzecz jasna ;)
  • [awatar]
    Iska
    Niesamowita historia. Pełen napięcia i emocji thriller oparty na prawdziwych wydarzeniach. Wzrusza, paraliżuje, zmusza do refleksji. Nie wszystko jest jednak możliwe do osiągnięcia. Nie każdy może wejść na sam szczyt jak się okazuje. Tragedia jaka miała miejsce na Evereście w 1996 roku jest tego doskonałym dowodem. Fascynująca opowieść. Gorąco polecam.
  • [awatar]
    Iska
    Zachwycona „Chłopcem w pasiastej piżamie” oraz wieloma pochlebnymi opiniami na temat jej autora sięgnęłam po kolejną książkę Boyne’a – „Spóźnione wyznania”. Cóż jestem ogromnie rozczarowana. Co prawda pisarz w znakomity sposób przedstawił w niej portrety psychologiczne poszczególnych bohaterów, ale na tym wszystko. Temat nudny od początku do niemalże samego końca. Na wskroś przewidywalna fabuła. Nie można przy niej snuć domysłów, a o pozostawieniu czytelnikowi pewnego nied­opow­iedz­enia­ nie może być nawet mowy. Gdybym od tej pozycji rozpoczęła moją przygodę z Boyne’m pewnie po więcej jego literatury bym nie sięgnęła… Oj nie. Dobrze, że stało się nieco inaczej. No cóż reasumując nie polecam tej lektury. Strata czasu…
Ostatnio ocenione
1
...
93 94 95 96 97
  • Życie Pi
    Martel, Yann
  • Wroniec
    Dukaj, Jacek
  • Niebko
    Helbig, Brigitta
  • Sekta egoistów
    Schmitt, Eric-Emmanuel
  • Posłaniec
    Zusak, Markus
  • Księgi Jakubowe
    Tokarczuk, Olga
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo