Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
emiliabojanowska
Najnowsze recenzje
1
...
19 20 21 22 23
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Świetna aura płyty po odbytym Hot Jazz Spring w Częstochowie jako kontynuacja niep­owta­rzal­nego­ klimatu polskiego jazzu. Płyta to naprawdę biały kruk, gdzie niepozorne interpretacje amerykańskich wykonawców, jak i autorskie utwory swoim niespiesznym tempem i urokiem zadymionej ciasnej knajpy, każą zapomnieć o przygniatającej rzeczywistości i oddać się w ręce przyjemnego relaksu.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Piękne, głównie średniowieczne utwory chorałowe przenoszą swoją formą i melodią do grubych murów świątynii romańskich oraz połaci łąk i lasów wcze­snoc­hrze­ścij­ańskiej Polski. Poświęcone między innymi świętym Wojciechowi, Stanisławowi, Jadwidze, Jackowi i innym, ukazują surową piękność chóru Zespołu Męskiego Madrygalistów Capella Cracoviensis oraz jego solistów przenosząc słuchacza w wyciszony, melancholijny stan.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    'Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego...' brzmi fragment jednej z pieśni, nadając jednocześnie całości płyty niezwykle nostalgicznego charakteru - czas zwalnia tempo, a słuchacz wsłuchuje się w ich piękne słowa, wyobrażając sobie w jak trudnych okolicznościach podnosiły na duchu i pokrzepiały ludzkie serca. Słuchając tych wszyskich pieśni i przyśpiewek patriotycznych (a na płycie ich ilość jest naprawdę imponująca) nie sposób się nie wzruszyć, a Chór i Orkiestra Wojska Polskiego nadaje całości monumentalny charakter, aż chciałoby się całości posłuchać na żywo. Ubolewam, że tego rodzaju zbioru pieśni nie można usłyszeć w całości na Dzień Niepodległości - wiele z tych utworów zostało już zapomnianych przez czas, a warto byłoby odkryć je na nowo kolejnym pokoleniom.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Genialny wybór polskich pieśni religijnych z różnych okresów roku liturgicznego. Płyta naprawdę robi wrażenie, a otwierająca 'Bugurodzica' w wykonaniu Chóru Męskiego Filharmonii w Poznaniu (na płycie pieśni wykonują również chóry z Gdańska i Warszawy) wzbudza w słuchaczu takie pokłady patriotyzmu i wewnętrznej duchowości, o które by się nigdy nie podejrzewał. Tak samo rzecz się ma z 'Boże coś Polskę' i łacińskimi 'Gaude Mater Polonia' i 'Te deum', choć każda z pieśni jest niezwykle klimatyczna. Na płycie zostało zebrane, a także pokrótce opisane, co jest bardzo pomocne, prawdziwe i piękne dziedzictwo kulturowe naszego kraju, które na moment przenosi słuchacza w czasie i historii.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Gra jest jedną z tych niezwykle złożonych, z dużą ilością elementów i wymagającą jeśli chodzi o czas, skupienie i ilość graczy. Piękna szata graficzna i figurki, estetycznie bardzo wysublimowana, grając można przenieść się w czasie zostając strategiem bitwy jak w feudalnej Japonii. Minusem jest bardzo długi czas przygotowania do gry, właściwie kilka razy potrzebne jest przeprowadzenia próbnej gry, by wejść w klimat.
Ostatnio ocenione
1
...
13 14 15
...
19
  • Zatracenie
    Dazai, Osamu
  • Planeta K.
    Milewski, Piotr
  • Tokyo lifestyle book
    Janiec, Aleksandra
  • Teatr Syrena przedstawia...
    Teatr Syrena
  • Monument
    Van Halen
  • Jazz Jamboree 77
    Fogarasi - Csik Trio
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo