Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Atomek9
Najnowsze recenzje
1
...
36 37 38 39 40
  • [awatar]
    Atomek9
    Szczerze mówiąc/pisząc moje podejście do polskiej literatury współczesnej jest jak psa do jeża - staram się unikać jak mogę! Wymyślne problemy, absurdalne problemy, pseu­dofi­lozo­fowa­nie lub 100% grafomanii, do tego nagrody Polityki i Gazety Wyborczej, które kompromitują laureaci tych nagród. Lecz proszę o uwagę! Pan Żulczyk pisarzem jest pierwszej wody! Napisać powieść, która ma ponad 800 stron i da się ją przeczytać jednym (dwoma)tchem - szacun. Świetnie napisana, dobra mroczna tematyka dotycząca czasów obecnych, kryminał, czarny humor, spojrzenie socjologiczne nieco przejaskrawione, wyraziści bohaterowie, odpowiednia dawka wulgaryzmów. Historia ćpuna, pisarza, upadłego celebryty, prowincjusza...Jestem za! Na 4+! Dwie wady książki: jest niezrozumiała dla czytelnika nie znającego naszego, polskiego kolorytu i za długa o te 200 stron.
  • [awatar]
    Atomek9
    Ostrzegam na początku - to nie jest saga "Pieśń lodu i ognia"! • Powiem więcej nawet obok tej powieści nie stała. Tu mamy słodką opowiastkę ekologiczną podlaną sosem s/f. Ładnie sprawnie napisaną ale raczej nic więcej ponad spokojny wieczorny relaks na fotelu z książką. Powieść napisana 35 lat temu, kiedy jednym z głównych tematów gazet była demografia przede wszystkich Chin i Indii oraz straszenie wizją nadchodzącego głodu dla przeludnionej planety Ziemia. Martin w tym nurcie odnalazł się niezwykle rynkowo, pisząc powieść o altruistycznym inżynierze ekologu a raczej o inżynierii społecznej rozprawiając się przy okazji z różnymi mitami religijnymi. Powieść na 3+! • Ps. Dziś straszy się nas efektem cieplarnianym.
  • [awatar]
    Atomek9
    Powieść rosyjskiego pisarza dotyka przeżyć grupy młodych ludzi, którzy już na starcie swojego życia są w jakiś sposób przegrani. Nie mają zamożnych rodziców, nie są dobrze wykształceni, nie czeka na nich intratna praca zaś politycy mówią im, że jesteście kowalami własnego losu. Banalne bzdury, które medialny świat sprzedaje nam wszystkim! W tej rzeczywistości budzi się idea - Matka Ojczyzna. Rzeczywista lecz nie określona żadnymi ramami. Idea, która prowadzi głównego bohatera do aktów terroru. Trochę tu rosyjskiej duszy, czyta się to nieźle ale literacko mocne to nie jest! 3+
  • [awatar]
    Atomek9
    Książka lekko egzotyczna z powodu stylu bałkańskiego autora. Opowiada o pogubionym człowieku, który szuka celu swego żywota. W tle południowa Europa czasów kontreformacji: polowania na czarownice, stosy, czarna magia. Dłużyznowata, akcja z rzadka przyspiesza ale ma w sobie coś nieokreślonego, trochę mrocznego. Chyba warto, tak na 3+/4-!
  • [awatar]
    Atomek9
    Wspaniała książka! Napisana pięknym językiem opowieść o życiu człowieka z pasją, która zmienia go w niewolnika. Gdy praca, lojalność i obowiązek stają się ważniejsze niż twoje życie to już po tobie. Choć nadzieja nigdy nie gaśnie bywa, że jest już za późno. Literatura na 5+!!!
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
32
  • Dziewczyna z rewolwerem
    Stewart, Amy
  • Precedens
    Mróz, Remigiusz
  • Krąg pierwszy
    Sołżenicyn, Aleksander
  • Posiadacz
    Galsworthy, John
  • Zbędni
    Chmielarz, Wojciech
  • Oddział chorych na raka
    Sołżenicyn, Aleksander
kkarwacka
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo