Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
45
  • [awatar]
    Opole MBP
    Marcel Moss to z pewnością jeden z najp­opul­arni­ejsz­ych polskich autorów thrillerów ostatnich lat. Moss przedstawia nam trzy wątki, które w najmniej oczekiwanym momencie splatają się ze sobą; czytelnik nie gubi się jednak w gąszczu postaci, gdyż autor umiejętnie prowadzi go za rączkę, pozwalając wierzyć w to, że wszystko się jakoś ułoży. Z niec­ierp­liwo­ścią­ oczekujemy nieuniknionej konfrontacji, a ta ostatecznie prowadzi do najmniej spodziewanego finału. „Mroczne sekrety” to książka, której zdecydowanie nie można odłożyć aż do ostatniej strony!
  • [awatar]
    Opole MBP
    Dlaczego mama porzuciła ją w dzieciństwie? Z jakiego powodu babcia nie chce mówić w swoim ojczystym języku? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi szuka Ri Fernández. Wychowana w Ameryce przez dziadków nastolatka ma czuć się Amerykanką i mówić wyłącznie po angielsku. Nie może jednak pytać o przeszłość i resztę rodziny. Ri nie wie kim jest, a wszelkie pytania o pochodzenie są przez jej babcię zbywane. Dla starszej kobiety liczy się tylko to, aby jej wnuczka przyjaźniła się z wpływowymi rówieśnikami i poszła na dobre studia. Ma to być gwarantem lepszego życia. Przypadkowo odnaleziony list od matki zmienia jednak wszystko. Nawiązanie kontaktu z rodzicielką i poznanie prawdy o swoim pochodzeniu ma pomóc Ri przestać czuć się jak outsiderka i winić się za odejście rodziców. Okazuje się, że długo skrywane tajemnice i uszczęśliwianie na siłę często przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Poezja, który zanurza czytelnika w głęboko refleksyjne i subtelne obrazy natury oraz człowieka. Wiersze, pełne melancholii i ciszy, ukazują piękno świata przyrody, a zarazem kruchość ludzkiego istnienia. Poetka z niezwykłą wrażliwością opisuje pejzaże, wplatając w nie egzystencjalne rozważania na temat czasu, przemijania i ludzkiej samotności.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Barwna i zabawna historia, która przenosi dzieci w niezwykły świat wyobraźni. W centrum opowieści znajdują się nietypowi bohaterowie: uroczy smoczek, piekarz słynący z wypieku najlepszych bułeczek w galaktyce oraz kosmita, który dopiero zaczyna swoją ziemską przygodę. Książka nie tylko bawi, ale również edukuje i zachęca do odkrywania świata w kreatywny sposób. "O smoczku, piekarzu i kosmicie bez stażu" to znakomity wybór dla najmłodszych miłośników przygód oraz dla rodziców szukających lektur z pozytywnym przesłaniem.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Książka, która zachwyca swoją wiel­owym­iaro­wośc­ią. Dla młodych czytelników jest to ciepła, przygodowa opowieść, w której wieloryb i jego przyjaciele wyruszają na niecodzienną wyprawę, pełną przygód i humoru. Jednak pod warstwą fabularną kryje się inspiracja życiem Rafała Urbana – autora związanego z tematyką lokalnych tradycji i wartości, co nadaje książce głębszy wymiar. zachwyci nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych. To pełna ciepła opowieść o przyjaźni, tradycji i kuchni, która zachęca do wspólnego czytania i odkrywania ukrytych znaczeń. To książka, do której warto wracać!
W trakcie czytania
Brak pozycji
t.romaniak
annajczerniak
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
meryk6
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo