16.09.2012Elektrobiblioteka

Ostatnio wszędzie huczy o Elek­trob­ibli­otec­e. Nie dziw, bo jest to imponujący projekt, trzeba zaznaczyć wykonany przez Polaka- Waldka Węgrzyna. Powstał jako praca dyplomowa o tym samym tytule, w której autor rewolucjonizuje klasyczną drukowaną książkę.

Elek­torb­ibli­otek­a to projekt, który pokazuje jak tradycyjna książka zmienia swoje pierwotne oblicze poprzez interfejs, stając się cyfrową po podłączeniu do komputera przez port USB. Po wykonaniu tej czynności użytkownik może sterować (kontrolować) stronami, a jednocześnie zamieszczonymi na jej łamach treściami i grafiką na ekranie swojego komputera.

Dokłady opis działania i proces powstania na www.lust­robi­blio­teki­.pl

Zapraszam :)😊

Komentarze
  • Pomysł bardzo ciekawy, świetne wykonanie, tylko powstaje pytanie po co?

    O wiele pożyteczniejszy jest wg. mnie projekt naturalnego interfejsu do czytania książek elektronicznych, np taki:

    www.ipadcreative.com

    17.09.2012 11:38:34
    +2 trafny
    [awatar]
    emssik
  • I tak to wszystko sprowadza się to do pytania: czy dobrej treści potrzeba takich gadżetów..? Obecnie pochłaniam książkę wydaną poniekąd na lepszym papierze toaletowym i jestem zachwycona :-D

    17.09.2012 21:35:32
    [awatar]
    myszy0
  • Projektem Waldka Węgrzyna zainteresowały się media zagraniczne, a Polskie zwróciły uwagę gdy temat rozgłośniono (zresztą jak zwykle).
    Jak się wypowiedział Węgrzyn nie miał być to projekt przeznacozny do rozp­owsz­echn­ieni­a, ale moim zdaniem stanie się takim (i nie wyklucza tego także autor) komercyjnym ze względu na rosnącą popularność.

    Też jestem zwolenniczką tradycyjnej, papierowej książki, ale wizja podłaczenia jej bezpośrednio do komputera zachęca.
    Problemem będzie zapewne kopiowane treść w szybkim tempie (zobaczymy jakie wprowadzą zabezpieczenia przed kopiowaniem treści), no i zależy ile będzie kosztować takie cudo :-)

    18.09.2012 11:44:41
    [awatar]
    LustroBiblioteki

Dodaj komentarz
Nikt jeszcze nie obserwuje komentarzy do tego ogłoszenia.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo