Towarzyszka panienka

Autor:
Monika Jaruzelska
Lektor:
Elżbieta Kijowska ...
Wyd. w latach:
2011 - 2020
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
3.5 (15 głosów)

"Towarzyszka Panienka" to autoironiczna opowieść o dorastaniu w cieniu znanego ojca. Pełna specyficznego poczucia humoru, dystansu, ale przede wszystkim wnikliwych obserwacji świata, do którego niewielu z nas miało dostęp.
Jak pisze Monika Jaruzelska w rozdziale wstępnym:
"Nie ma w mojej książce etosu ani patosu. każdy, kto spodziewa się gloryfikacji czy też politycznych uzasadnień, do których winna być zobowiązana córka "komunistycznego dyktatora", może poczuć się rozczarowany. To jest opowieść o normalnej rodzinie, choć uwikłanej historycznie. Napisana z perspektywy najpierw dziecka, potem dziewczyny, a na końcu dojrzałej kobiety. Z dystansem i ironią, choć bardzo szczerze."
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Osoba żyjąca nieustannie z poczuciem, że wszyscy inni naokoło mogą o niej rozprawiać, ferować wyroki i etykietować z wyjątkiem jej samej – powie w końcu dość. To zwyczajnie ludzkie, dlatego dla mnie książka Moniki Jaruzelskiej nie potrzebuje dodatkowego uzasadnienia. Punktem wyjścia jest przecież dobrze nam znana sytuacja gombrowiczowska: być głupim tylko dlatego, że głupi mają cię za głupiego. Nawet jeśli ktoś nie czeka na „Kronosa” z wypiekami na twarzy, to niechęć do przyprawiania gęby w ramach terroru tzw. opinii publicznej nie jest mu raczej obca. • Pełny tekst recenzji pod linkiem [Link] • Katarzyna Nowicka • BPMiG w Zagórowie
    +2 wyrafinowana
  • Ta książka nie jest typową autobiografią, autorka kreśli na jej stronach historię swego dzieciństwa, okresu dorastania i dojrzewania, bardziej barwną i ciekawą niż przeciętnego równolatka. Będąc ukochaną córka „takiego” ojca miała możliwość kontaktu z ciekawymi osobistościami z różnych zakątków świata. Mimo okoliczności pozostała osobą normalną w kontaktach z rówieśnikami i dorosłym życiu. Postawiła sobie za cel wybór odpowiedniej drogi życia, własnej drogi, aby oddzielić od siebie przeszłość. • Cyt. „Od przeszłości nie da się uciec – ale można ją od siebie oddzielić”/ • Książka podobała mi się , dobrze się czyta. Krótkie rozdziały, sporo humoru i widoczny dystans do siebie czyni Panią Monikę osobą interesującą i sympatyczną . • Zachęcam do przeczytania, naprawdę warto :)
  • Bardzo podobała mi się książka ''Towarzyszka panienka'' czekałam na nią w kolejce i się doczekałam. Ciężko jest być córką znanej osoby i jeszcze tak konwersyjnej. Ja jestem żoną wojskowego i rozumie ja w jej dzieciństwie. Czytałam wcześniej jej drugą książkę "Rodzina'' i obie są dobre. Czekam na następną pani Moniko.
  • Bardzo ciekawa książka, warto przeczytać.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
olutek78
Opis
Inne tytuły:Towarzyszka panienka / Monika Jaruzelska
Autor:Monika Jaruzelska
Lektorzy:Elżbieta Kijowska Monika Jaruzelska
Wydawcy:Wydawnictwo Psychoskok (2020) NASBI (2020) Legimi (2020) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2014) Wydawnictwo Czerwone i Czarne (2011-2014)
ISBN:978-83-7700-124-0 978-83-8091-479-7 978-83-8119-740-3 978837700124 83-7700-124-0 978-83-770-124-0
Autotagi:audiobooki autobiografie beletrystyka biografie CD dokumenty elektroniczne druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania pamiętniki zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 22 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo