Achaja

Autor:
Andrzej Ziemiański ...
Ilustracje:
Dominik Broniek ...
Wyd. w latach:
2002 - 2023
Wydane w seriach:
Bestsellery Polskiej Fantastyki
Czytaj z "Wprost"
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.3 (25 głosów)

Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób. Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać trzeba również coś poświęcić.

* * *

Ukazuje świat, w którym życie ludzkie nie ma wielkiego znaczenia, człowieka można poniżyć, doprowadzić do rozpaczy, obłędu, zabić; świat tworzony krwią żołnierzy, potem i bólem niewolników, niepewnością rządzących, głupotą tłumu i wywołującą strach potęgą religii.

Edyta Muł-Pałka. Gildia

Achaja to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uważa się za miłośnika gatunku. Polecam ją tym wszystkim, którzy zwątpili w umiejętności pisarskie i inwencję twórczą polskich fantastów.

Jest doskonała, pełna głębi, artystycznie bogata, napisana z poczuciem humoru, inteligentna.

Igor Szlapa. Wirtualna Polska

Do późnej nocnej pory śledziłem losy bohaterów, czytałem przy obiedzie, w tramwaju, w sklepowej kolejce do kasy... To najlepsze świadectwo, że Ziemiański napisał coś bardzo dobrego.

Artur Machlowski. Valkiria

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Temat bardzo obiecujący, ale forma prymitywnego wulgaryzmu z odcieniami sadyzmu pozbawiła artyzmu tak ciekawy wątek. Jedynym plusem tego wydania są wspaniałe ilustracje - brawo dla artsty, który potrafił do takiego takstu stworzyć bardzo ciekawe obrazy.
  • Świetnie ukazuje świat przyziemnym, brudnym i dość realistycznym jeśli można się tak wyrazić o uniwersach fantasy. Mnóstwo zaskakujących wątków i historii. Potrafi zapewnić sporo rozmyślań na temat świata, a także rozbawić i utrzymać czytelnika. Minusem może być silne wyrażenie niektórych poglądów autora (bynajmniej takie czasami odnosiłem wrażenie).
  • Dobre polskie fantasy. Dobrze się czyta do momentu serii Cesarzowej Achaji.
  • lekki język, wartka akcja, niezłe gagi, po prostu czyta się na jednym wdechu
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Achaja 1
Autorzy:Andrzej Ziemiański Dominik Broniek
Ilustracje:Dominik Broniek Paweł Zaręba
Lektor:Joanna Jeżewska
Wydawcy:Wydawnictwo Fabryka Słów (2002-2023) Legimi (2019-2020) Wydawnictwo Edipresse Polska (2018) Wydawnictwo Storybox.pl Audioteka.pl Heraclon International Heraclon International - Storybox.pl Heraclon International. Story Box.pl
Serie wydawnicze:Bestsellery Polskiej Fantastyki Czytaj z "Wprost"
ISBN:978-83-65983-42-8 978-83-65983-62-6 978-83-7574-228-2 978-83-7574-232-9 978-83-7574-545-0 978-83-7574-675-4 978-83-7830-814-0 978-83-7964-554-1 978-83-8117-338-4 978-83-8117-340-7 978-83-89011-05-3 83-7574-228-2
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika fantastyka fantasy książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 57 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo