Dziewczyny wojenne:

prawdziwe historie

Autor:
Łukasz Modelski
Lektorzy:
Stanisław Biczysko
Monika Boniecka
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2007-2018)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2011-2017)
Wydaw. Znak (2012)
Wydane w seriach:
Czytelnik Larix
Znak Horyzont
Autotagi:
audiobooki
druk
elementy biograficzne
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.6 (16 głosów)

Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy tak samo mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, gdy powodzenie zadania wymaga nawiązania romansu z wrogiem? Jak zachować kobiecą wrażliwość, gdy wokół panuje okrucieństwo, przemoc i niesprawiedliwość? Gdy najmodniejszym dodatkiem staje się biało-czerwona opaska, a w torebce, obok szminki i lusterka, trzeba schować pistolet? Łukasz Modelski wysłuchał jedenastu niezwykłych historii kobiet, których młodość upłynęła pod znakiem drugiej wojny światowej. Są wśród nich córka marszałka Piłsudskiego i wnuczka księcia Lwowa, premiera rewolucyjnego rządu rosyjskiego, która pokochała legendę polskiego podziemia ľ majora Łupaszkę). Nie chcą, by nazywać je bohaterkami, ale ich historie zapierają dech w piersiach ľ akces do oddziału żywych torped, udział w akcjach egzekucyjnych AK, ratowanie żydowskich dzieci. Pozostają zarazem młodymi, pięknym kobietami, które chcą kochać w tych nieludzkich okolicznościach, a do Powstania Warszawskiego idą w najlepszych sukienkach, aby być gotowymi na paradę zwycięstwa. Wzruszająca i fascynująca lektura. Książka inna niż wszystkie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Wspaniała książka pokazująca kobiety w ekstremalnych sytuacjach, które przerosłyby niektórych mężczyzn. Łączniczki, likwidatorki, przewodniczki. Każda z nich w momencie wybuchu wojny była nastolatką lub młodą kobietą dopiero wchodzącą w życie, ale wojna wymusiła szybkie dojrzewanie.
  • Zwykłe dziewczyny, które w urodziły się w tamtych czasach, sytuacja zmusiła je do Bohaterskich czynów. Dzięki takim osobom jest nasz KRAJ. Wart przeczytania i pamiętania o takich osobach, żebyśmy więcej nie musieli bronić naszej Ojczyzny.
  • Wzruszające opowieści Bohaterek pozwalają poznać historię ojczyzny a jednocześnie wzruszają.
  • Lubię czasem popłakać przy książce. Tutaj miałam taką szansę...
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Historie Prawdziwe - Znak prawdziwe historie
Autor:Łukasz Modelski
Lektorzy:Stanisław Biczysko Monika Boniecka
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2007-2018) Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2011-2017) Wydaw. Znak (2012)
Serie wydawnicze:Czytelnik Larix Znak Horyzont
ISBN:978-83-240-1814-7 978-83-240-4242-5 9788324018147 83-240-1814-7 978-83-249-1814-7
Autotagi:audiobooki biografie biografie zbiorowe CD czytak dokumenty historyczne druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 21 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo