Błysk rewolwru

Autor:
Wisława Szymborska (1923-2012)
Opracowanie:
Bronisław Maj
Michał Rusinek
Sebastian L. Kudas
Wydawca:
Agora (2013)
Wydane w seriach:
Biblioteka Gazety Wyborczej
ISBN:
978-83-268-1248-4
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
opowiadania
poezja
proza
wiersze
zbiory opowiadań
5.0

"Eljanna siedziała na sofce mocno zamyślona. I miała nad czem rozmyślać! Miała dwóch nażeczonych! Ewel oświadczył jej się wczoraj. Prawił jej takie kąplementy, których ona nie znosiła...". Eljanna i jej dwóch "nażeczonych" to bohaterowie, uwaga!, romansu kryminalnego pt. "Błysk rewolwru", którego autorką jest Wisława Szymborska! Dzieło to - najprawdopodobniej pierwsza proza przyszłej noblistki - spoczywało na dnie szuflady razem z obfitym zbiorem innych zupełnie nieznanych skarbów: wierszyków, poematów, opowiadań, listów, limeryków, epitafiów, moskalików, lepiejów, adoraliów, rysunków, laurek, kolaży, karykatur oraz innych zabaw literackich. Odnalezione i uporządkowane przez Michała Rusinka, sekretarza poetki, opatrzone wstępem naukowym Bronisława Maja, złożyły się w książkę niezwykłą i zaskakującą. Tom podzielony jest na cztery podporządkowane chronologii części: Juwenilia; Na Krupniczej, w szufladzie, na rybach; Utwory gatunkowe; W Lubomierzu. Prezentuje utwory Wisławy Szymborskiej od pierwszych próbek pisma kreślonych przez kilkulatkę, poprzez utwory młodzieńcze aż po ostatnią niepublikowaną rymowankę.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • noooo... to jest fantazja w najczystszej postaci • to jest polot i wena od najmłodszych lat - zaczyna się od bagatela niemalże 1934r. • wyobraźnia małej Wisi to coś niebywałego • ta ksiązka to zbiór wszelkich wierszy, wierszyków, limeryków i luźnych zapisków autorstwa Pani Szymborskiej - re-printy, skany oryginałów i dzięki temu pisma długopisem, czego próżno szukać w szufladach obecnych literatów. Są tu wierszyki jakie powstały w czasie gdy nasza przyszła Noblistka miała...chyba 6-7 lat. Fascynujące jest to, że każde takie karteluszki jakie normalnie dziecko zapisuje od razu trafiają do kosza, bo to...dziecięce byle co, albo jakieś nikomu niepotrzebne śmieci, bo które dziecko w wieku 6 lat objawia talent jaki ujrzy świat? I jeszcze DOCENI najwyższym odznaczeniem? • Wiesia wesoła pisała o wszystkim i o każdym jednocześnie. Rymowanki dla znajomych, dla bliskich, dla przyjaciół... Niebanalne pif paf pomysłów, wyobraźni i talentu. • A najlepsze to listy do pana parkingowego - mistrzostwo świata. Wiesia była z koleżankami na wyjeździe kilkudniowym i przyuważyła, że pan Parkingowy powinien się umówić z jej przyjaciółką. I pisywała listy jak Pan placowy. Genialne. ... ale skutkiem był brak randki owej pary...on żonaty a podczas pisania romantycznych listów jakoś tak wyszło, że jego żona będzie mieć bliźniaki.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo