Wrzosowiska

Autor:
Monika Rebizant-Siwiło
Wydawcy:
Legimi (2016)
Replika Aleksander Szabliński (2014-2016)
IBUK Libra (2014)
NASBI (2014)
Wydane w seriach:
Replika
ISBN:
978-83-7674-208-3, 978-83-7674-313-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
powieści
proza
4.0 (5 głosów)

Położone w pięknej scenerii dzikiej przyrody Wrzosowiska to miejscowość urokliwa, choć – podobnie jak pobliskie Czartowe Pole – owiana tajemnicą. To właśnie tu, w samym sercu Zamojszczyzny, wśród małych kapliczek oraz licznych pomników pamięci, przy ruinach nadsopockiej papierni, stare rodzinne sekrety wreszcie ujrzą światło dzienne. Opowieści o klątwie, wydarzeniach ostatniej wojny i tych sprzed wieków splatają się z życiem bohaterów, tworząc intrygującą, okraszoną odrobiną magii sagę rodu wiedźm z Wrzosowisk. W miarę jak odkrywane są kolejne karty rodzinnych historii, pojawiają się nowe znaki zapytania i niespodzianki. Kim jest piękna, ciemnooka kobieta, która od najmłodszych lat nawiedza sny młodego kleryka, Jakuba? Czy uda się wreszcie złamać ciążącą na rodzinie Natalii klątwę? Co tak naprawdę przydarzyło się Julii dwadzieścia lat temu na wrzosowiskach Czartowego Pola? '
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ciekawa, wciągająca, o niezwykłym klimacie, do końca trzymająca czytelnika w niepewności.Polecam, jako lekturę dla wszystkich.
    +2 trafna
  • Monika Rebizant-Siwiło w powieści Wrzosowiska zabiera swego czytelnika w niezwykłą podróż do samego serca Zamojszczyzny. Miejsca z mnóstwem małych drewnianych kapliczek, licznych pomników pamięci oraz historycznych ruin skrywających przeróżne tajemnice. To właśnie tu we Wrzosowiskach, małej acz urokliwej miejscowości, położonej w pięknej scenerii dzikiej przyrody ujrzą wreszcie światło dzienne stare sekrety rodzinne. Z intrygującym życiem bohaterów powieści splatają się między innymi wydarzenia ostatniej wojny, opowieści o klątwie, a także okraszona odrobiną magii historia pewnego rodu Wiedźm pochodzącego z tytułowych Wrzosowisk. Czytelnik krok po kroku odkrywa kolejne karty rodzinnej historii, historii pełnej niespodzianek, jak się później okazuje również z wieloma znakami zapytania. W opowieści występuje trzech bohaterów: kleryk Jakub, Julia oraz Natalia. Ich życiowe perypetie ściśle związane są z historią oraz sekretami jakie skrywają wrzosowiska Czartowego Pola. Czego dotyczą ich tajemnice? Dlaczego od najmłodszych lat sny młodego Kleryka nawiedza piękna, ciemnooka kobieta? Czy Natalia zdoła w końcu złamać ciążącą na jej rodzinie od wielu lat klątwę? Ponadto co takiego niezwykłego przytrafiło się przed laty Julii na wspomnianych już Czartowych Polach? Wrzosowiska to opowieść, w której autorce udało się na chwilę połączyć miłość z nienawiścią, łagodność i gniew, szlachetność z fałszem oraz nadać sprawiedliwości nutę okrucieństwa. Z całą pewnością jest to jedna z tych niewielu polskich powieści, która potrafi zaintrygować nawet najbardziej wybrednego Czytelnika już od pierwszych swych stron.
  • Jedna z gorszych książek, które w ostatnim czasie czytałam. Infantylna, źle skonstruowana, przeciętny styl i przeciętny pomysł na intrygę. Nie polecam, wynudziłam się.
  • Bardzo wciągająca lektura. Odrobina tajemniczości i magii wpleciona w przeszłość bohaterów. Dużym plusem jest to, że każdy z głównych bohaterów na zmianę staje się narratorem. Polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo