Schronisko, które spowijał mrok

Autor:
Sławomir Gortych
Wydawcy:
Wydawnictwo Dolnośląskie Oddział Publicat (2024)
Wydawnictwo Dolnośląskie (2023-2024)
Publicat
Wydane w seriach:
Ślady Zbrodni
Karkonoska seria kryminalna
ISBN:
978-83-271-6403-2, 978-83-271-6609-8
978-83-271-6694-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.5 (8 głosów)

E-BOOK. Kontytnuacja powieści "Schronisko, które przetrwało". Wrzesień 1947, Cieplice. Uczeń miejscowego liceum zostaje oskarżony o zamach na wysokich radzieckich dygnitarzy. Międzynarodowy skandal wisi w powietrzu, a chłopak musi uciekać. Grudzień 1991 roku. Do karkonoskiego schroniska Strzecha Akademicka przyjeżdża Andrzej Czerwiński. Mężczyzna chce poznać prawdę o przeszłości ojca, dawnego kierownika Strzechy, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Kilka dni późnej ciało Andrzeja zostaje odnalezione podczas akcji ratunkowej po najtragiczniejszej w historii polskich gór lawinie. Marzec 2007 roku. Za namową swojego przyjaciela Maksymiliana autor kryminałów Tomasz Wilczur jedzie w Karkonosze z zamiarem napisania powieści inspirowanej tajemniczą śmiercią Czerwińskiego. Pisarz docieka prawdy o zdarzeniach sprzed lat, ale im więcej wie, tym bardziej narasta w nim poczucie, że każdy ma coś do ukrycia… Co było przyczyną śmierci Andrzeja Czerwińskiego i jaki związek ma zaginięcie jego ojca z wydarzeniami z Cieplic? Tomasz Wilczur swoimi niewygodnymi pytaniami zaczyna rozsadzać zamknięty układ, który latami strzegł tajemnicy o mrocznej przeszłości Strzechy Akademickiej.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książki Sławka Gortycha to dla mnie mistrzostwo. Znam dobrze Karkonosze i czytając "widzę" opisane miejsca. Większość szlaków przeszłam i znów mam ochotę pójść na Śnieżkę :-) W mojej ocenie ta jest jednak najsłabsza z trzech wydanych Schronisk. Momentami ciut za długa, no i zakończenie.. takie do popłakania ;-))
  • Kolejna świetna pozycja z serii. Aż się chce iść w Karkonosze. Choć chyba jednak trochę słabsza od poprzednich. 🤔 Wiało chwilę lekka nudą. Ale tylko chwilkę. 😁 Wielki plus dla autora za końcowe wyjaśnia co jest fikcją a co faktem opisanym w książce. Ja to bardzo cenię.
  • Najlepsza z dotychczas wydanych trzech części. Akcja wciągająca, trzyma w napięciu. Jednocześnie realistyczne opisy szlaków.
  • Ciekawa i przyjemna w czytaniu,ale moim zdaniem pisana szybciej niż poprzednie. Brakuje bardziej rozwiniętego wątku historycznego.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo