Wszystko między nami

Tytuł oryginalny:
Everything Within and in Between
Autor:
Nikki Barthelmess
Tłumacz:
Kaja Makowska
Wydawcy:
Wydawnictwo Kobiece Agnieszka Stankiewicz-Kierus (2023)
Young (2023)
Legimi (2023)
ISBN:
978-83-8321-591-4, 978-83-8321-760-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza

Jeden list, który wywróci jej życie do góry nogami… Przez całe życie Ri Fernández słyszała: „Żyjemy w Ameryce i mówimy po angielsku”. Wychowana przez surową babcię, odcinającą ją od ludzi o tym samym pochodzeniu, czuje się samotna i nie może znaleźć swojego miejsca w życiu. Według babki dziewczyna powinna przyjaźnić się z bogatą Brittany, aby urzeczywistnić swój amerykański sen. Dziewczyna czuje, że wszyscy chcą ją wcisnąć do ich własnej małej szufladki, a nikt nie próbuje dostrzec jej Taką, jaką jest naprawdę. Skrycie zawsze wierzyła, że jej matka, która zniknęła, gdy Ri była mała, zaakceptuje ją w całości. Kiedy więc dziewczyna znajduje sekretny list od swojej mamy, postanawia odzyskać to, co babcia jej zabrała: język i matkę. Ale nic nie idzie zgodnie z planem. Jej mama nie taka, jak Ri sobie wyobrażała. Wszystko między nami to wzruszająca historia o odkrywaniu samego siebie! Opowieść o skomplikowanych więzach rodzinnych, o poznawaniu swojej kultury i ksenofobii, która otacza główną bohaterkę.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dlaczego mama porzuciła ją w dzieciństwie? Z jakiego powodu babcia nie chce mówić w swoim ojczystym języku? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi szuka Ri Fernández. Wychowana w Ameryce przez dziadków nastolatka ma czuć się Amerykanką i mówić wyłącznie po angielsku. Nie może jednak pytać o przeszłość i resztę rodziny. Ri nie wie kim jest, a wszelkie pytania o pochodzenie są przez jej babcię zbywane. Dla starszej kobiety liczy się tylko to, aby jej wnuczka przyjaźniła się z wpływowymi rówieśnikami i poszła na dobre studia. Ma to być gwarantem lepszego życia. Przypadkowo odnaleziony list od matki zmienia jednak wszystko. Nawiązanie kontaktu z rodzicielką i poznanie prawdy o swoim pochodzeniu ma pomóc Ri przestać czuć się jak outsiderka i winić się za odejście rodziców. Okazuje się, że długo skrywane tajemnice i uszczęśliwianie na siłę często przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo