Dinks

Tytuł oryginalny:
Mojängen
Autor:
Martin Widmark
Ilustracje:
Emilia Dziubak
Tłumacz:
Marta Dybula Östholm
Wydawcy:
Wydawnictwo Mamania (2020-2023)
Grupa Wydawnicza Relacja (2020)
ISBN:
978-83-67817-27-1
Autotagi:
beletrystyka
druk
ikonografia
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
5.0 (3 głosy)

Bracia Rutger i Walter mieszkają razem i żyją spokojnym życiem. Nieco znużony obowiązkami domowymi Rutger konstruuje największy wynalazek wszech czasów: robota, który gotuje, sprząta, zmywa i zajmuje się wszystkimi nudnymi i czasochłonnymi zajęciami! Kiedy już wszystko w domu jest zrobione, robot przenosi swoje zainteresowanie na braci. Muszą mniej jeść! Więcej spacerować! Przestać wierzyć w Świętego Mikołaja! O wiele za późno bracia zdają sobie sprawę, że próbując ułatwić sobie codzienność, w rzeczywistości pozbawili się wszelkiej radości z życia?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Dinks" to krótka historyjka o zetknięciu się człowieka ze sztuczną inteligencją. W naszym świecie już funkcjonują roboty, które wyręczają częściowo ludzi z pewnych obowiązków, ale czy my rzeczywiście tego chcemy i potrzebujemy? Co się stanie w momencie gdy wymknie się to spod naszej kontroli? Przyjrzyjmy się najnowszej opowieści Widmarka, bo to co spotkało jej bohaterów jest bardzo prawdopodobnym i zarazem przerażającym scenariuszem. Walter i Rutger są braćmi wiodącymi nadzwyczaj spokojne życie. W pewnym jednak momencie Rutger wpada na pomysł skonstruowania robota, który będzie pomagał Walterowi w pracach domowych. Na początku robot wywiązuje się świetnie ze swych obowiązków. Niestety zbyt szybko zaczyna przejmować kontrolę nad absolutnie wszystkim. Staje się jakby dyktatorem ich codziennego życia. To rzecz jasna przestaje się chłopakom podobać. Dopiero wówczas zaczynają rozumieć, jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą rozwój nowych technologii i wykorzystywanie jej w sposób niekoniecznie dobrze przemyślany. "Dinks" to absolutnie potrzebna nam wszystkim publikacja, po którą bezwzględnie każdy powinien wyciągnąć swą dłoń. Zatem polecam.
  • Rewelacyjna książka dla dzieci, która przestrzega przed sztuczną inteligencją. Obowiązkowa lektura dla współczesnych dzieci.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo