Berlin crossing

Tłumacz:
Katarzyna Gącerz
Autor:
Kevin T. Brophy
Wydawca:
Hachette Polska (2012)
Wydane w seriach:
Hachette Literatura
ISBN:
978-83-7739-902-6, 83-7739-902-6
Autotagi:
druk
powieści
5.0

Brandenburg 1993: mur berliński upadł, kraj zjednoczył się, a trzydziestoletni nauczyciel Michael Ritter czuje, że jego życie rozpada się na jego oczach. Żona wyrzuciła go z domu, nowy dyrektor z Niemiec Zachodnich zwolnił go za to, że był socjalistą i należał do Partii, do tego nie chce wyrzec się państwa, które go ukształtowało. Rozczarowany i zgorzkniały Michael wraca do domu, by zająć się swą umierającą matką. Przed śmiercią matka nakazuje mu odnaleźć pastora Brucka, który jest jedyną osobą znającą prawdę o ojcu Michaela. Gdy mężczyzna dociera do niego, rozpoczyna podróż pełną mrocznych zakamarków, która zburzy fundamenty jego osobowości, ale ostatecznie pomoże mu zbudować nowe.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Znakomicie napisana historia. Ciekawie połączone wątki historyczne i obyczajowe. Zainteresuje nie tylko miłośników najnowszej historii Niemiec, ale spodoba się i tym, którzy po prostu lubią dobre i wciągające powieści obyczajowe. Bardzo polecam!
  • Brandenburg 1993: mur berliński upadł, kraj zjednoczył się, a trzy­dzie­stol­etni­ nauczyciel Michael Ritter czuje, że jego życie rozpada się na jego oczach. Żona wyrzuciła go z domu, nowy dyrektor z Niemiec Zachodnich zwolnił go za to, że był socjalistą i należał do Partii, do tego nie chce wyrzec się państwa, które go ukształtowało. Rozczarowany i zgorzkniały Michael wraca do domu, by zająć się swą umierającą matką. Przed śmiercią matka nakazuje mu odnaleźć pastora Brucka, który jest jedyną osobą znającą prawdę o ojcu Michaela. Gdy mężczyzna dociera do niego, rozpoczyna podróż pełną mrocznych zakamarków, która zburzy fundamenty jego osobowości, ale ostatecznie pomoże mu zbudować nowe.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo