• Znakomicie napisana historia. Ciekawie połączone wątki historyczne i obyczajowe. Zainteresuje nie tylko miłośników najnowszej historii Niemiec, ale spodoba się i tym, którzy po prostu lubią dobre i wciągające powieści obyczajowe. Bardzo polecam!
  • Brandenburg 1993: mur berliński upadł, kraj zjednoczył się, a trzy­dzie­stol­etni­ nauczyciel Michael Ritter czuje, że jego życie rozpada się na jego oczach. Żona wyrzuciła go z domu, nowy dyrektor z Niemiec Zachodnich zwolnił go za to, że był socjalistą i należał do Partii, do tego nie chce wyrzec się państwa, które go ukształtowało. Rozczarowany i zgorzkniały Michael wraca do domu, by zająć się swą umierającą matką. Przed śmiercią matka nakazuje mu odnaleźć pastora Brucka, który jest jedyną osobą znającą prawdę o ojcu Michaela. Gdy mężczyzna dociera do niego, rozpoczyna podróż pełną mrocznych zakamarków, która zburzy fundamenty jego osobowości, ale ostatecznie pomoże mu zbudować nowe.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo