Tu byli, tak stali

Tytuł oryginalny:
Who they was
Autor:
Gabriel Krauze
Wydawcy:
Wydawnictwo Czarne (2022)
ebookpoint BIBLIO (2022)
IBUK Libra (2022)
Legimi (2022)
Wydane w seriach:
Powieść
Powieść - Wydawnictwo Czarne
ISBN:
978-83-8191-464-2, 978-83-8191-494-9
978-83-8191-562-5
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.3 (4 głosy)

Książka przeznaczona dla czytelników pełnoletnich

Na jednym z londyńskich blokowisk nazwy budynków pochodzą z literackiego panteonu: Blake Court, Austen House, Bronte House, Dickens House, Wordsworth House. Jednak codzienności na osiedlu South Kilburn bliżej do prozy życia niż do wzniosłej klasyki. Wielopiętrowe bloki górują nad człowiekiem, zalewają sinym cieniem. „Po prostu jest jak jest. Witamy na SK. Tak tu było, tak jest, tak będzie. Ziomki mają osiedle w żyłach, osiedle ma ich w swoim sercu”. A na osiedlu temat jest krótki – kosić hajs, kraść, strzelać, jarać, dilować. Najmłodsi są na posyłki, ci w sile wieku wydają polecenia, a ze starymi kończy się tak, że nikt już nie pamięta, że tacy tu byli, tak stali.

Gabriel, znany jako Snoopiacz, „gość ostrygość, gość wrednygość, gość twardygość”, też oddaje się ulicznej gangsterce. Z jednej strony przykładny student, z drugiej twardy typ cieszący się osiedlowym szacunkiem. Nieustraszony i butny szybko awansuje w łobuzerskich strukturach, bujając się po okolicy z dłonią zaciśniętą na kosie w kieszeni, ze zwiniętą kominiarką na głowie, zawsze gotowy do akcji. Jednocześnie coraz mniej radzi sobie z koniecznością ciągłego oglądania się za siebie i nie ma pojęcia, czy jest przed nim jeszcze inna przyszłość.

Tu byli, tak stali Gabriela Krauzego, w brawurowym przekładzie Tomasza S. Gałązki, to inspirowana życiem autora opowieść o trudnej codzienności młodych ludzi skazanych na codzienne kombinowanie i życie poza prawem. To również gorzka historia chłopackiego dorastania w czasach, gdy łatwiej być bezwzględnym chuliganem, niż zdjąć maskę agresora i pokazać prawdziwe, wrażliwe oblicze.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Świetna książka , trzeba się przyzwyczaić do specyficznego slangu ale czyta się dobrze . Polecam
  • Początek świetny. Przez kolejne setki stron jest jednak ciągle to samo, bójki, kradzieże, przekleństwa i blokowe przemyślenia.
  • Nie dałam rady. Potzrebuję kolejnego podejścia.
  • W opiniach o tej książce często pojawiają się nazwiska "innych", co też tak pisali; też tak zaczynali. A ja sobie myślę, że "Booker'a" nie przyznają po parytetach. Chyba, jeszcze... Że niby dziecko emigrantów, a proszę, może dostać taaaką nagrodę. Po prostu: dostał bo napisał fantastyczną powieść. I mało mię interesuje czy druga będzie równie dobra. Ta jest świetna. Aż mię korci przywołać, a jednak(!!!), jedno nazwisko, tak dla porównania i dla odmiany: polskie....ale nie zrobię tego. Nie zrobię tego autorowi. Namęczył się chłopak, na starał, niech ma satysfakcję. Jak cholera!!!. Daję pełne osiem gwiazdek. Właściwie jedną mógłbym dodać za tłumaczenie. • Bedzie inaczej: osiem plus osiem, ergo: szesnaście. Za powieść i tłumaczenie. • Ostatnio rzadko to pisałem, tak się mię zdaje, więc gromkie: POLECAM z klawiatury mojej wydobywam. • No. Bez raczej. Hough!! • Opinia na LC.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Gabriel Krauze
Lektor:Jacek Beler
Tłumacz:Tomasz S. Gałązka
Wydawcy:Wydawnictwo Czarne (2022) ebookpoint BIBLIO (2022) IBUK Libra (2022) Legimi (2022)
Serie wydawnicze:Powieść Powieść - Wydawnictwo Czarne
ISBN:978-83-8191-464-2 978-83-8191-494-9 978-83-8191-562-5
Autotagi:audiobooki autobiografie biografie dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo