Rok magicznego myślenia

Tytuł oryginalny:
Year of magical thinking
Autor:
Joan Didion (1934-2021) ...
Tłumacz:
Hanna Pasierska ...
Wydawcy:
Grupa Wydawnicza Relacja (2021)
Legimi (2021)
Znak - litera nova (2016)
Wydawnictwo Prószyński i Spółka (2007-2008)
Wydane w seriach:
Znak Litera Nova
ISBN:
978-83-240-3587-8, 978-83-66750-82-1
978-83-7469-518-3
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.0 (4 głosy)

Gdy Didion straciła męża, życie postanowiło jeszcze raz ją zaskoczyć. Kobieta musiała również zmierzyć się z ciężką chorobą swojego dziecka. Swoje obserwacje i uczucia przedstawiła w formie, która zachwyca swoją przenikliwością i prawdą o człowieczeństwie. Pokazuje też, że często pod pozorem dobrego radzenia sobie ze śmiercią bliskiej osoby, kryje się prawdziwa tragedia. Jedynie ukrywając swoje uczucia, można przetrwać. Tak właśnie działo się z autorką, której życie zmieniło się diametralnie i jedna tragedia szybko przemieniła się w ich pasmo. Didion opowiada tu o swoich prywatnych doświadczeniach oraz o próbach poradzenia sobie z najtrudniejszymi z uczuć, ale i pisze o uniwersalnych ludzkich doświadczeniach czy analizuje szczegółowo kulturowe konotacje żałoby. Autorka pisze o chwilach, które definiują całe życie danej osoby i zastanawia się, czy można uciec od własnych uczuć. Opowiada historię osobistą, lecz w sposób, który stara się zrozumieć mechanizm żałoby i ludzkich słabości. Pisze o samotności, ale i o wierze w to, że można na nowo odbudować swoje życie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • To moja pierwsza książka Joanny Didion. Czytałam ją dzięki pani z biblioteki, która mi ją zaoferowała a sprawiła, że chętnie przeczytałabym również jej inne książki. Jak na razie obejrzałam tylko film nakręcony na podstawie powieści jej męża, którą wspomina w książce a czyta ją po jego śmierci, by stwierdzić, że została dobrze napisana. Obydwoje napisali scenariusz do tego filmu. Książka jak na razie jeszcze nie została u nas wydana, a szkoda. • W "Roku magicznego myślenia" Joanna Didion dzieli się swoimi odczuciami związanymi z nagłym odejściem męża, wchodzeniem w żałobę i jej przeżywaniem, w sytuacji, gdy musi się dodatkowo zmagać z poważnymi problemami zdrowotnymi córki. Didion powraca w nim myślami do wspólnie spędzonego życia, relacji w ich małżeństwie. A przede wszystkim opowiada o tym czasie, który nastąpił zaraz po jego śmierci, której długo nie przyjmowała do wiadomości, do roku, w którym się żegnała ze zmarłym, jak i ze wspólną przeszłością, a który to rok nazwała właśnie rokiem magicznego myślenia. • Książka pobudza do refleksji nad kondycją życia, nad jego kruchością. Co przewija się w książce poprzez powracanie pisarki do momentu niespodziewanej śmierci męża, ale również poprzez przywoływanie z pamięci innych śmierci, równie nagłych i niep­rzew­idzi­anyc­h. • Polecam.
  • Polecam Nie tylko czytelnikom po stracie bliskiej osoby
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Joan Didion (1934-2021) Hanna Pasierska
Tłumaczenie:Hanna Pasierska Mira Michałowska
Wydawcy:Grupa Wydawnicza Relacja (2021) Legimi (2021) Znak - litera nova (2016) Wydawnictwo Prószyński i Spółka (2007-2008)
Serie wydawnicze:Znak Litera Nova
ISBN:978-83-240-3587-8 978-83-66750-82-1 978-83-7469-518-3
Autotagi:autobiografie biografie biografie zbiorowe druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna powieści
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 15 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo