Fabryka os

Tytuł oryginalny:
Wasp factory
Autor:
Iain Banks (1954-2013) ...
Tłumacz:
Robert Sudół
Wydawcy:
Zysk i Spółka Wydawnictwo (2021)
Legimi (2021)
ebookpoint BIBLIO (2021)
Prószyński i Spółka (1997-2021)
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.0 (2 głosy)

Kontrowersyjna powieść zaliczona przez dziennik „The Independent” do 100 arcydzieł literatury XX wieku, zdaniem części krytyków natomiast ze względu na drastyczność w opisach przemocy zakwalifikowana jako książka TYLKO DLA DOROSŁYCH.

Frank, ekscentryczny szesnastolatek, mieszka z ojcem na szkockim odludziu. Wiodą bardzo nietypowe życie. Matka Franka porzuciła rodzinę wiele lat wcześniej, a starszy brat Eric został zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. Ojciec oblicza ekscentryczność swojego młodszego syna za pomocą tradycyjnych angielskich miar. Frank dokonuje zbrodni i aktów przemocy, aby wyładować swoją frustrację. W osobliwych codziennych rytuałach znajduje pocieszenie. Lecz kiedy dowiaduje się o ucieczce Erica ze szpitala, musi się przygotować na jego nieuchronny powrót – ponowne spotkanie braci prowadzi do wyjaśnienia tajemnic z przeszłości i stanowi przeobrażające doświadczenie…

„Zdziwiłbym się, gdyby tej wiosny ukazała się brutalniejsza i bardziej szokująca powieść. Lepsza prawdopodobnie też się nie ukaże. Z zapartym tchem staramy się wyłapywać wszystkie metafory i kunsztowne zwroty akcji, śledzimy potworności tak straszne, że włosy stają dęba. To lektura sprawiająca ból – niebywała groteska, pełna jednak człowieczeństwa. Karty tej powieści tchną nieodpartą realnością, co stanowi rzadkie zjawisko w dzisiejszym powieściopisarstwie. Prawdziwe literackie arcydzieło!”.

Mail on Sunday

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Zadziwia mnie skarga o "nieskładność" tekstu innej recenzentki z wbiblio - historia jest wyjątkowo liniowa i przejrzysta, jest zaledwie kilka wyraźnie oznaczonych retrospekcji a wszystkie sygnalizowane tajemnice są zaraz wyjaśniane. Jeśli pominąć makabryczny nastrój to książka jest wręcz łatwa w odbiorze, bo autor niczego nie zostawił domysłom. Ja wciągnąłem wyjątkowo szybko - chciałem się dowiedzieć dlaczego protagonista jest tak potwornie dysfunkcyjny i to właśnie dostałem.
  • Recenzje zachęciły mnie do wypożyczenia tej książki, opinie że bestseller... nie wciągnęło mnie pierwszych 20 stron- dałam szanse na rozwój akcji... Nie zaskoczyło mnie, ani nie wstrząsnęło - napisana bez ładu i składu.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Iain Banks (1954-2013) Iain M. Banks
Tłumacz:Robert Sudół
Wydawcy:Zysk i Spółka Wydawnictwo (2021) Legimi (2021) ebookpoint BIBLIO (2021) Prószyński i Spółka (1997-2021)
ISBN:83-7180-658-2 978-83-8202-079-3 978-83-8202-250-6 83-7180-652-2 83-7180-682-2
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza reprodukcje rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo