Przetrwać burzę:

jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys?

Autor:
Elżbieta Zubrzycka
Ilustracje:
Katarzyna Bukiert
Wydawcy:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Elżbieta Zubrzycka (2021)
Legimi (2021)
ISBN:
978-83-64565-29-8, 978-83-64565-71-7
978-83-64565-95-3
Autotagi:
antologie
druk
książki
opowiadania
poradniki
proza
rodzina
zbiory opowiadań
4.0

Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Rodziny przechodzą różne kryzysy, rodzice nie potrafią się porozumieć. Czasami dochodzi do rozstania, które jest zawsze trudnym i bolesnym doświadczeniem dla całej rodziny.

Przetrwać burzę to praktyczna, konkretna i bardzo potrzebna książka, która pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom (wychowawcom) odnaleźć się w nowej sytuacji. Odpowiada na wiele ważnych pytań:

● Co się dzieje z dzieckiem w czasie rodzinnego konfliktu?

● W jaki sposób próbuje ono sobie z nim radzić?

● Czy dzieci mogą coś zrobić, by poczuć się lepiej?

● Co powiedzieć dziecku o rozstaniu rodziców?

● Jak pomóc mu przygotować się do nadchodzących zmian?

● Jak wspierać i chronić najmłodszych?

Część dla dzieci i młodzieży zawiera:

Opowiadanie Przetrwać burzę

Jest to oparta na faktach historia Małgosi, której rodzice decydują się na rozstanie.

Każdy rozdział opisujący jej przygody i rozterki opatrzono wyjaśnieniami (w kolorowych ramkach), co się dzieje z bohaterką i dlaczego zachowuje się ona w określony sposób – pomoże to czytelnikom lepiej zrozumieć ich własne sytuacje, emocje i trudności, z którymi się borykają.

Wskazówki oraz ćwiczenia

Pomogą dzieciom nabrać sił, zadbać o siebie, poczuć się lepiej i z odwagą spojrzeć na czekające je zmiany.

Część dla rodziców i wychowawców zawiera:

Przykłady i sugestie - jak rozmawiać z dziećmi o rozstaniu.

Na ile szczegółowo? Czy wyjaśniać powody decyzji? Jak się przygotować na reakcje dziecka? Co wybrać – rozmowy obojga rodziców z dzieckiem, czy mamy i taty oddzielnie?

Podpowiedzi

Dlaczego rodziny się rozpadają (często nikt nie zawinił, po prostu tak się dzieje)?

Jak wielką traumą bywa rozstanie dla dzieci oraz jak je chronić w zaistniałych okolicznościach?

Po czym można poznać, że dziecko przeżywa nadmierne zagubienie i strach oraz że potrzebuje wobec tego więcej informacji, uwagi i okazywania miłości?

Książka Przetrwać burzę pomoże młodym i dorosłym czytelnikom łagodniej przetrwać kryzys.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo