Skok

Tytuł oryginalny:
Skip
Scenariusz:
Molly Mendoza
Tłumacz:
Hubert Brychczyński
Autor:
Molly Mendoza
Ilustracje:
Molly Mendoza
Wydawcy:
Centrala - Mądre Komiksy (2020)
Centrala Central Europe Comics Art
Wydane w seriach:
Centrala - Mądre Komiksy
Miłość, Życie, Śmierć
Życie - Centrala
Miłość
ISBN:
978-83-63892-76-0
Autotagi:
beletrystyka
druk
film i wideo
ikonografia
komiksy i książki obrazkowe
książki

Jeśli podoba Wam się świat komiksów o Hildzie lub wyrośliście na nim i szukacie kolejnych mądrych miejsc, to Skok jet dla Was. Wpadniecie w tą książkę na długo. Wyrostek przenosi się nagle do innego świata, gdzie spotyka pogodnego banitę, Kleksa. Oboje stają się dla siebie długo wyczekiwanymi, bratnimi duszami. Razem przeskakują pomiędzy wymiarami, trafiając na płaczliwych olbrzymów, wyspy krokodyli i postawione na głowie dwuwymiarowe światy. Okazuje się jednak, że największe wyzwanie czeka na nich w domu - muszą się tam zmierzyć z własnymi obawami. Molly Mendoza jest amerykańską ilustratorką i autorką komiksów, która ukończyła Pacific Northwest College of Art. Prowadzi bogatą działalność artystyczną, samodzielnie publikując swoje komiksy i pracując jako redaktorka. Swoimi rysunkami i historiami stara się sięgnąć do najgłębszych uczuć swoich czytelników. Obecnie mieszka w Portland w stanie Oregon.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bohaterem Skoku jest Wyrostek, chłopiec, który wraz ze swoim opiekunem Bzz mieszka na odciętej od świata wyspie. Jednostajne życie obojga przerywa nadane przez radio wołanie o pomoc. Bzz wyrusza na ratunek nieznajomym, po raz pierwszy zostawiając Wyrostka całkiem samego. Powodowany wściekłością i tęsknotą chłopiec uruchamia ciąg zdarzeń, który przenosi go do innego świata. Tam Wyrostek poznaje pogodnego, spontanicznego Kleksa – swoją bratnią duszę. Od tej pory przyjaciele przeskakują pomiędzy wymiarami, trafiając na płaczliwych olbrzymów, wyspy krokodyli i postawione na głowie dwuwymiarowe światy. Przeżywając szalone przygody, gubiąc się i odnajdując, kłócąc i godząc, Wyrostek z Kleksem próbują wrócić do domu, by tam zmierzyć się z najtrudniejszym, osobistym wyzwaniem – własnym lękiem. Skok to historia o pokonywaniu trudności i odkrywaniu własnych mocnych stron. Czytelnik chłonie ją poprzez żywe, sugestywne ilustracje, dopełniane krótkimi, pełnymi emocji dialogami. Kolory zmieniają się w zależności od odwiedzanych przez bohaterów wymiarów oraz odczuwanych emocji. Ciekawa jest również warstwa językowa – w oryginale postacie mówią o sobie w neutralnym rodzaju gramatycznym, co w polskim tłumaczeniu zostało oddane przez użycie nijakich form czasownikowych, używanych np. przez Henryka Sienkiewicza czy Stanisława Lema.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo