Wojna Iwana:

życie i śmierć w Armii Czerwonej 1939-1945

Tytuł oryginalny:
Ivan's war
the Red Army 1939-45,
Autor:
Catherine Merridale
Tłumaczenie:
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Piotr Chojnacki
Wydawcy:
Znak Horyzont (2020-2021)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ISBN:
978-83-240-7817-2, 978-83-240-8053-3
Autotagi:
druk
książki
publikacje popularnonaukowe
5.0

Zwycięstwo albo śmierć. Wielka wojna ojczyźniana z perspektywy zwykłego żołnierza Armii Czerwonej. Dla własnych dowódców są tylko mięsem armatnim. Dla wrogów – podludźmi. W pierwszych tygodniach wojny niemiecki walec miażdży ich, wywołuje panikę, chaos. Wielu rzuca broń i ucieka. Lasy są pełne oszołomionych dezerterów. Niemcy nie znają litości. Głodzą swych jeńców, traktują ich jak zwierzęta. Stalin także nie wie, co to współczucie. Wydaje rozkaz nr 227: „Ani kroku w tył”. Na jego mocy 158 tysięcy sowieckich żołnierzy za tchórzostwo zostaje rozstrzelanych przez własnych kamratów.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Praca wybitna. Nie jest jednoznacznie książka naukowa, bo napisana bardzo przystępnym, chodź wyszukanym, wysmakowanym językiem. To oczywiście też zasługa tłumaczki, a właściwie dwóch tłumaczy Katarzyny Bażyńskiej chojnackiej i Piotra Chojnackiego. • Napisana przez kobietę, brytyjskiego historyka, ale nie ma tutaj taryfy ulgowej, półtonów, "woalki" gdy wraca do trudnych momentów, scen. Nie ma oczywiście też epatowania okrucieństwem-wszystko jest wyważone, ale nie ma przemilczane. • Szczególnie interesujący etap, co oczywiste dla nas: przemarsz przez Polskę, zwłaszcza Prusy Wschodnie.. przejmujący też opis pierwszych lat łudzenia się bolszewików trwałością sojuszu z Hitlerem. O wielu rzeczach wiedzieliśmy, wielu się domyślaliśmy, ale tutaj wszystko pieczołowicie i skrupulatnie, drobiazgowo podane. Czyta się jak najlepszy kryminał. • Sporo czytałem książek o tym okresie, ale nie pamiętam, żebym był Tak zadowolony po którejkolwiek wcześniej lekturze.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo