Moja mroczna Vanesso

Tytuł oryginalny:
My dark Vanessa
Autor:
Kate Elizabeth Russell
Tłumacz:
Robert Sudół
Wydawca:
Wydawnictwo Otwarte (2020-2022)
ISBN:
978-83-8135-042-6, 978-83-8135-217-8
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.6 (9 głosów)

Podporządkowała swój świat tylko jemu. A on totalnie nią zawładnął. On - czterdziestodwuletni intrygujący nauczyciel literatury. Nie była jedyną dziewczyną w jego życiu. Inne, już jako dorosłe kobiety, szukają sprawiedliwości, bo zrozumiały, że zostały skrzywdzone. Oczekują, że Vanessa będzie z nimi solidarna. A ona nie może tego zrobić, bo dla niej był dobry. Przecież to ją wybrał. Sama tego chciała. Wierzyła, że to miłość. Ale czy na pewno? Zmuszona po latach do zdefiniowania na nowo dawnej relacji Vanessa miota się między przeszłością a teraźniejszością. Musi zdecydować: czy był to związek, czy została wykorzystana? Czy była to erotyczna fascynacja czy niezdrowy popęd? I czy była gotowa na taką relację, mając piętnaście lat? Powieść "Moja mroczna Vanesso" zestawia pamięć i traumę dorosłej kobiety z podekscytowaniem nastoletniej dziewczyny - to prowokujący do myślenia i niemożliwy do stłumienia głos. Będziesz płakać z bezsilności i ze złością walić pięściami. Nie można czytać tej książki bez zaangażowania i nie można jej zapomnieć.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Mimo, że domyślałam się o czym jest ta powieść (liczne porównania do Lolity), nie sądziłam, że tematyka związku dojrzałego mężczyzny z nastolatką aż tak mnie poruszy. Czytając książkę nie ma się wrażenia obcowania z wybitnym dziełem literackim, jedynie kolejną powieścią wzorowaną na powszechnym już motywie, jednak ta opowieść ma w sobie coś, co zostało ze mną na długo po jej przeczytaniu i co nie daje o sobie zapomnieć. • Vanessę poznajemy jako trzydziesto-kilku letnią kobietę. W mediach wybucha właśnie skandal o nauczycielu, który przez lata prawdopodobnie wykorzystywał młode uczennice. Nasza bohaterka przyglądając się niekończącej się burzy medialnej powraca myślami do przeszłości. Do momentu, kiedy jako 15 letnia dziewczyna trafiła do szkoły z internatem, gdzie nauczał ów nauczyciel, oskarżany dziś o molestowanie…. • Mimo wielu rzeczy, które mi przeszkadzały w tej powieści (np. momentami do granic irytująca i naiwna główna bohaterka) uważam, że to naprawdę interesująca pozycja. Bardzo na plus był motyw prowadzenia akcji tak, że dopiero z czasem odkrywa się przed nami pełnia zdarzeń, a my, wraz z Vanessą odkrywamy prawdziwą ofiarę tej historii.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo