Książka jednego z najwybitniejszych pisarzy średniego pokolenia, Jerzego Sosnowskiego. Tak, to ten to współczesna powieść, której kanwą jest na poły fantastyczna przygoda przydarzająca się dziennikarzowi prowadzącemu nocną audycję w stacji komercyjnej radia w Kołobrzegu. W tle wojna i jej tajemnice, na pierwszym planie sensacyjna intryga. Konstrukcja powieści przypomina strukturę nocnego programu radiowego, gdzie istnieje bardzo bliski kontakt ze słuchaczami. Nocne pogaduchy prowadzi znany warszawski radiowiec, który uciekł na prowincję, z powodu miłosnego zawodu. Codziennie, po północy obejmuje rząd dusz nad słuchaczami, którzy powierzają mu swoje osobiste historie, komentują powieść radiową o wojennych losach Kołobrzegu, który został doszczętnie zniszczony w niejasnych do dziś okolicznościach, albo szukają sposobów na przetrwanie nocy. Równolegle rozwija się bardzo tajemnicza historia, która wcina się w rzeczywistość nocnych programów i w życie głównego bohatera. Dialog z innego wymiaru, który wdziera się niespodziewanie w eter nocnej audycji, przywołuje czas wojny i historię Domu Higieny Rasowej, gdzie hodowano dzieci o parapsychicznych zdolnościach. To wskazówka do rozwiązania tajemnicy zburzonego miasta i śmierci jego ówczesnych mieszkańców. Wojenna tajemnica ma również swoje kontynuacje w czasach współczesnych. Losy dawnych zbrodniarzy splatają się z losami ludzi, którzy zasiedlili opuszczone miasto i dopisali ciąg dalszy jego dziejów. Tak, to ten jest powieścią o poszukiwaniach własnego miejsca i sensu życia. O miłości, śmierci i prawach historii, które tworzą nieprzewidywalny labirynt ludzkich losów. Fantastyczna, sensacyjna i pełna tajemnic książka, która toczy się szalonym rytmem i zmierza do zaskakującego finału. Powieść napisana z rozmachem, godnym Bułhakowa, przypominająca niepowtarzalna atmosferę Mistrza i Małgorzaty.
Jerzy Sosnowski pisarz i dziennikarz radiowy. Z wykształcenia polonista, był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, nauczycielem w szkole średniej, publicystą Gazety Wyborczej, krytykiem literackim i dziennikarzem telewizyjnym. Jest autorem . Apokryfu Agłai, Wielościanu, tomu opowiadań Linia nocna, Prądu zatokowego oraz autobiografii duchowej pt. Ach.
Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2001). W 2006 roku otrzymał Złoty Grot - nagrodę Stowarzyszenia Sztuka-Edukacja-Promocja dla twórcy, którego działalność i dokonania inspirują do aktywności młodych humanistów. Jego książki były tłumaczone na języki: serbski, rosyjski, węgierski.