Jakub Mortka: Farma lalek

Autor:
Wojciech Chmielarz
Lektorzy:
Janusz Zadura
Mirosław Utta
Wyd. w latach:
2007 - 2023
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.5 (41 głosów)

Odnalezione w starych sztolniach ślady makabrycznej zbrodni prowadzą komisarza Mortkę do świata, w którym ludzie traktowani są jak towar.

W karkonoskich Krotowicach ginie jedenastoletnia Marta. To już drugi przypadek zaginięcia w ciągu ostatnich miesięcy. Policja podejrzewa pedofila, ale trop okazuje się fałszywy. Wkrótce Marta, cała i zdrowa, zostaje odnaleziona w starej kopalni uranu. Niestety, wraz z dziewczynką śledczy odkrywają ciała czterech niezidentyfikowanych kobiet.

Komisarz Jakub Mortka do sennego miasteczka zostaje zesłany w ramach kary za niesubordynację, a pobyt w Krotowicach ma być okazją do odpoczynku i refleksji. Zamiast tego śledczemu przyjdzie się zmierzyć nie tylko z makabryczną zbrodnią, ale także z niedoświadczeniem lokalnych funkcjonariuszy, małomiasteczkowymi uprzedzeniami i niechętną do współpracy z policją społecznością romską.

Farma lalek to druga – po Podpalaczu – część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką.

[blurby]

Chmielarz (…) zna realia policyjnej pracy i umie o niej pisać. Ale nie to przede wszystkim zwraca uwagę w jego książkach, lecz ich pedantyczna konstrukcja, a także subtelne wyczucie, z jakim autor umie sportretować niespokojnego ducha współczesności. Mroczna historia o brutalnych morderstwach kobiet w podkarkonoskim miasteczku to klasa europejska.

Piotr Kofta, wprost.pl

Fakt, że Podpalacz był dobrą książką, nie wynikał ze szczęścia początkującego. Chmielarz po prostu potrafi pisać.

Ewa Wrona, portalkryminalny.pl

Swoją drugą po Podpalaczu powieścią Chmielarz udowadnia, że z powodzeniem można go zaliczyć do tych autorów kryminałów, którzy nie tylko tworzą interesującą fabułę o zbrodni i śledztwie, ale też problematyzują to, co opisują, dając czytelnikowi do rozważenia kilka istotnych kwestii społecznych czy psychologicznych.

Bernadetta Darska, kultura.onet.pl

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Farma lalek" (2część) to rewelacyjny, klimatyczny i bardzo wciągający kryminał z licznymi zwrotami akcji, ciekawą fabułą, dynamiczną akcją, świetną intrygą, wyrazistymi bohaterami i nieustannie wyczuwalnym napięciem. Gdy już dochodzimy do zaskakującego finału, to wszystko nam się układa w logiczną całość. Ta część zdecydowanie bardziej mi się podobała niż poprzednia. Polecam.🥰
  • Czytało się bardzo dobrze! Przemyślana i konsekwentna intryga, bez wodotrysków i zbędnych upiekszaczy treści. Rzetelne pisarstwo kryminalne. Karkonosze, sztolnie pokopalniane i różne charaktery ludzkie. Warto!
  • Polubiłam Mortkę, choć bardzo sceptycznie podeszłam do książki.Przeczytana jednym tchem-choć zakończenie w porównaniu do całości mogłoby być ciut lepsze...ale... nie żałuję ani minuty spędzonej z tą książką.Polecam!
  • polecam.dobrze się czyta.Komisarz Mortka główny bohater da się polubić.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:21065 Farma lalek [2]
Autor:Wojciech Chmielarz
Lektorzy:Janusz Zadura Mirosław Utta
Wydawcy:Wydawnictwo Marginesy (2018-2023) Wydawnictwo Czarne (2013-2023) Legimi (2015-2022) Wydawnictwo Aleksandria (2013-2018) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2015) NASBI (2014) IBUK Libra (2013)
Serie wydawnicze:Seria ze Strachem Ze Strachem Jakub Mortka Cykl Jakub Mortka Czytak Larix Jakub Mortka - Wojciech Chmielarz Komisarz Mortka AudioBook Audiobook - Aleksandria Czytak Larix 21057-21077 Stanowi z serii kryminałów o komisarzu Mortce
ISBN:978-83-66155-14-5 978-83-67510-37-0 978-83-67510-38-7 978-83-67510-97-4 978-83-7536-554-2 978-83-7536-642-6 978-83-8049-516-6 978-83-8191-243-3 978-83-941812-3-9 978-83-8536-554-2
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza reprodukcje zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 84 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo