Służąca

Autor:
Weronika Wierzchowska
Lektor:
Agnieszka Krzysztoń
Wyd. w latach:
2018 - 2023
Wydane w seriach:
Audiobook
Audiobook - Heraclon International
Autotagi:
audiobooki
CD
druk
książki
MP3
powieści
proza
Więcej informacji...
4.2 (12 głosów)

Autorka pisze o problemach nurtujących kobiety od zarania dziejów. Pokazuje, że nie trzeba być radykalną feministką, by być jednocześnie silną i kobiecą. Podkreśla wartość dialogu damsko-męskiego. Rozkłada na czynniki pierwsze naturę kobiet i mężczyzn, ukazuje mechanizmy, które rządzą nami na co dzień, a niekoniecznie działają na nasza korzyść. Los trzydziestoletniej służącej, Marianny Zaczkiewicz, zdaje się przesądzony. Wyrokiem sądu w roku 1896 zostaje skazana na wieloletnie ciężkie roboty na Syberii. Popełniła zbrodnię i musi za nią zapłacić, choć w jej mniemaniu to ona jest skrzywdzoną ofiarą, niesłusznie skazaną i uwięzioną. Trafia na koniec świata ciężko chora i umierająca, lecz wbrew wszystkiemu się nie poddaje. Przystosowuje się do nowych warunków życia na zesłaniu i marzy o powrocie oraz zemście.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Sama nie wierzę, no nie wierzę, że ja po taką książkę sięgnęłam ;) Nie czytam zupełnie takich. Ale... czytało mi się lekko, szybko, nawet mnie wciągnęła. Trochę o miłości, trochę o wiedźmach, trochę o Syberii i dużo o zemście. Momentami jest też dość zabawna - szczególnie fragmenty o zachowaniu zwierzyńca domowego. Książka na leżak w ciepły dzień. Przeczytać, odetchnąć i zapomnieć, ale ... polecam :)
  • Sporo powieści o tematyce zesłańczej przeczytałam, więc trudno mnie w tym temacie zaskoczyć. A jednak udało się. Powieść rewelacyjnie się czyta. Utrzymana w formie przygodowej, żartobliwej. Opis inwentarza pana Frankowskiego to dla mnie majstersztyk. Opis życia i stosunki między zesłańcami to następny plus. Główna bohaterka nie w ciemię bita. Powieść polecam, ponieważ ……. można w sobie pielęgnować chęć zemsty, ale czy warto?
  • Historia może i ciekawa, ale przedstawiona w dość dziecinny sposób. Ogólnie troszkę rozczarowuje
  • Świetnie napisana i ciekawa historia kobiety, która w wieku 13 lat została służącą. Jej marzenie o zostaniu żona dziedzica okazało się mżonką, a wyrządzona krzywda siłą do przeżycia. Zsyłka na Syberię pozwala Mariannie nauczyć się wielu umiejętności i dojrzeć do zemsty.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Weronika Wierzchowska
Lektor:Agnieszka Krzysztoń
Tłumacz:Emilia Skowrońska
Opracowanie:Julia Dzierżek
Wydawcy:Wydawnictwo Szara Godzina (2018-2023) ebookpoint BIBLIO (2021) Heraclon International (2020) Heraclon International - Storybox.pl (2020) Wydawnictwo Strorybox.pl (2019-2020) Legimi (2019-2020) IBUK Libra (2019)
Serie wydawnicze:Audiobook Audiobook - Heraclon International
ISBN:978-83-66201-36-1 978-83-66201-76-7 978-83-66201-77-4 978-83-8123-293-7 978-83-8194-222-5 978-83-8194-223-2
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 29 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo