Man zou:

Chiny dla dociekliwych

Autor:
Izabella Kaluta
Ilustracje:
Jacek Ambrożewski
Wydawca:
Wydawnictwo Dwie Siostry (2017-2023)
Wydane w seriach:
Świat dla Dociekliwych
Świat dla Dociekliwych940
ISBN:
978-83-65341-45-7, 978-83-8150-185-9
978-83-8150-461-4
Autotagi:
druk
książki
przewodniki
5.0 (2 głosy)

Pełen ciekawostek przewodnik po ojczyznie smoków, fajerwerków i porcelany. Czwarty tom serii "Świat dla Dociekliwych". Dlaczego Chiny nazywa się Państwem Środka? Ile tysięcy znaków ma chińskie pismo? Dlaczego Święto Wiosny w Chinach obchodzi się zimą? I czy dawni mistrzowie chińskich sztuk walki naprawdę przenikali przez ściany? Chińczycy to najliczniejszy naród na świecie. I bardzo niezwykły! Jadają stuletnie jajka i ośnieżone wulkany, herbatę piją na trzy łyki, a na urodziny zamiast tortu dostają makaron. Wynaleźli kompas, proch, papier, druk i najtrudniejszą grę planszową na świecie. Dużo jeżdżą na rowerze, w święto zmarłych karmią głodne duchy i palą sztuczne pieniądze na grobach, a projektując większe budynki, pośrodku umieszczają otwór tak duży, by mógł przez niego przelecieć smok (gdyby chciał, oczywiście). Chcecie lepiej ich poznać? No to w drogę! Man zou zabierze Was w podróż po Chinach. Seria "Świat dla Dociekliwych" prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Przepiękna graficznie, bardzo przystępnym językiem napisana książka dla młodych odkrywców świata. Tylu intrygujących faktów o Państwie Środka nie znalazłam dotąd nigdzie. Polecam dzieciom i rodzicom - wspólne czytanie jest sprawą bezcenną : zwłaszcza, gdy w grę wchodzić będzie wymawianie egzotycznych imion i nazw. Przednia zabawa. ;)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo