Ocalałe

Tytuł oryginalny:
Final girls
Autor:
Riley Sager
Tłumacz:
Aleksandra Wolnicka
Wydawcy:
Wydawnictwo Otwarte (2018)
Legimi (2018)
ISBN:
978-83-7515-428-3
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.7 (6 głosów)

Kim jestem? Każdego dnia myślę, że jestem szczęściarą. W moim związku układa się doskonale, mój blog kulinarny ciągle zyskuje nowych fanów. Żyję z dnia na dzień, skupiając się na przyjemnych chwilach. Kim byłam? Celem. Ofiarą. Nazwali mnie Ocalałą, bo przeżyłam masakrę. Tamte wydarzenia kładą się cieniem na moim życiu, mimo że od dziesięciu lat robię wszystko, aby wymazać je z pamięci. Co się ze mną stanie? Boję się. Historie z przeszłości powracają, gdy przypominam sobie, że nie jestem jedyną Ocalałą. Takich jak ja było kilka, ale nie wszystkie miały tyle szczęścia. Lisa już nie żyje, a Sam nagle zjawia się u mnie. Przeszłość właśnie mnie dogoniła i muszę stanąć z nią twarzą w twarz. Czy tym razem też ocaleję? Ocalałe Cię potrzebują. Musisz wziąć książkę do ręki i usiąść. Musisz zacząć czytać i przewracać kartki coraz szybciej i szybciej. Ocalałe są twarde - jak wszyscy, którzy przeżyli coś strasznego. Nowe niebezpieczeństwo jest jednak bliżej, niż myślisz. Może braknąć ci tchu. Możesz na chwilę odłożyć książkę, zerknąć za siebie. Ale musisz czytać dalej.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Przyjemnie się czytało. Kilka razy zmieniałam "mordercę" i dalej źle trafiłam =) Początek średni, później czyta się "do deski" =)
  • Zaczyna się dość nudno i powoli, w jakimś sensie można się domyślić zakończenia, ale mimo to z kolejnymi rodziałami fabuła się rozkręca i książka zaczyna wciągać.
  • Quincy jest Ocalałą – jedną z trzech kobiet, które zyskały w mediach rozgłos, ponieważ jako jedyne przeżyły masakrę, którą urządzili psychopaci – mordercy. • Każda z nich ma swoją historię i każda z nich jest inna, lecz są wyjątkowe, tylko one uciekły z rąk oprawców. • Jak się okazuje prócz podobnych doświadczeń i przydomku połączy je jeszcze coś. • Jakie sekrety skrywają – Quincy, Lisa i Sam? Czy ich życie wróci kiedyś do normalności? Czy główna bohaterka dopuści wreszcie do siebie wspomnienia z tragicznego dnia? • „Ocalałe” to thriller podczas czytania którego z całą pewnością nie można się nudzić, bo gdy nowe wydarzenia nawet na chwilę spowalniają to w sferze psychiki postaci wszystko nabiera tępa – i tak na przemian przez całą książkę. • Fabuła wciąga od pierwszych stron, zarówno bieżące wydarzenia, które mają miejsce w życiu Quincy, jak i powoli dawkowana czytelnikowi historia masakry, którą przeżyła. • Książka ta jest „nieodkładalną” ponieważ pragniemy poznać jej zakończenie od razu, a i tak zapewniam, że wpędzi ono Was w osłupienie. • Autor prócz interesującej fabuły stworzył ciekawe postacie. Trzy kobiety – ofiary, które przeżyły koszmar, i które stały się przez to rozpoznawalne. Mamy okazję poznać je (zwłaszcza 2 z nich) lepiej i poczuć gorzki smak tragedii, spojrzeć na wszystko ich oczami oraz oczami ich bliskich. • Poznamy również całkowicie odmienne podejścia ludzi po przebytej traumie – z jednej strony całkowite wyparcie wszystkiego z pamięci i chęć oderwania się od przeszłości, z drugiej wykorzystanie (wątpliwej) „sławy” i życie wciąż rozpamiętując co się wydarzyło. • Nawet gdy będziecie pewni, iż znacie zakończenie tej historii i pomyślicie o przewidywalności tej książki to bądźcie pewni – mylicie się. Pan Riley potrafi wodzić za nos i bardzo umiejętnie wprowadza w błąd – tu nie ma oczywistego zakończenia. • Zwróćcie też uwagę, że nawet najmniejsze drobiazgi i informacje są istotne w danej historii – ja uświadomiłam to sobie w przypadku tej książki dopiero po jej przeczytaniu. • Zdecydowanie polecam Wam ten thriller. Myślę, że jeszcze przez kilka miesięcy książka ta będzie na podium przeczytanych przeze mnie pozycji w tym roku.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo