Wiersze współczesnych polskich poetów

Ilustracje:
Anita Głowińska
Autorzy:
Marcin Brykczyński
Wanda Chotomska (1929-2017)
Jerzy Ficowski (1924-2006)
Dorota Gellner ...
Wydawca:
Polityka Sp. z o. o. SKA (2017)
Wydane w seriach:
Cała Polska Czyta Dzieciom
Cała Polska Czyta Dzieciom (Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom)
ISBN:
978-83-64076-57-2, 978-83-64076-71-8
978-83-64076-57-2
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
poezja
wiersze
Więcej informacji...
5.0

Poeci w sposób szczególny i fascynujący opisują świat. Kto by umiał tak spojrzeć na kurz, jak Joanna Kulmowa? Kto w ten sposób zapisałby wędrówkę schodów po schodach, jeśli nie Ludwik Jerzy Kern? Kto rymowałby jak najwięksi mistrzowie, z których garściami czerpie, bawiąc się konwencją, Małgorzata Strzałkowska? Kto wymyśliłby Ziewnik – gdyby nie było Doroty Gellner? I skąd wzięłyby się w naszym języku Rupaki, jeśli nie z wiersza Danuty Wawiłow? Czy całe frazy, którymi posługujemy się na co dzień (np. Gdyby tygrysy jadły irysy), gdyby nie wymyśliła ich Wanda Chotomska? Poeci cudnie bawią się słowami, jak Joanna Papuzińska w „Wakacjach”, i najpiękniej zamykają w słowach paradoksy życia – jak Anna Kamieńska czy ks. Jan Twardowski. Dla dzieci – wiersz to odkrywanie piękna polskiego języka. Dla dorosłych – to często zaskoczenie, że po latach te same wiersze znaczą więcej i czytają się inaczej. Poezja to kształtowanie wyobraźni i rozbudzanie empatii, wzbogacanie języka o słowa, które pomagają wyrażać siebie. Ten wybór – najlepszych współczesnych wierszy dla dzieci – to otwarcie okna na poezję, dla której podobno nie ma miejsca w dzisiejszym świecie. A jednak jest!
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka znajduje się na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom!. A to już COŚ znaczy :)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Ilustracje:Anita Głowińska
Autorzy:Marcin Brykczyński Wanda Chotomska (1929-2017) Jerzy Ficowski (1924-2006) Dorota Gellner Anna Kamińska Ludwik Jerzy Kern (1920-2010) Tadeusz Kubiak (1924-1979) Joanna Kulmowa (1928-2018) Joanna Papuzińska Józef Ratajczak (1932-1999) Michał Rusinek Małgorzata Strzałkowska Jan Twardowski (1915-2006) Emilia Waśniowska (1954-2005) Danuta Wawiłow (1942-1999)
Wydawca:Polityka Sp. z o. o. SKA (2017)
Serie wydawnicze:Cała Polska Czyta Dzieciom Cała Polska Czyta Dzieciom (Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom)
ISBN:978-83-64076-57-2 978-83-64076-71-8 978-83-64076-57-2
Autotagi:beletrystyka druk książki liryka literatura literatura piękna poezja wiersze
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 5 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo