Zbrodnia nie przystoi damie

Tytuł oryginalny:
Murder most unladylike
Autor:
Robin Stevens
Tłumacz:
Magdalena Korobkiewicz
Wyd. w latach:
2017 - 2023
Wydane w seriach:
Zbrodnia niezbyt elegancka
Wells & Wong mystery
ISBN:
978-83-7874-417-7, 978-83-7874-843-4
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.3 (6 głosów)

Kiedy Daisy Wells i Hazel Wong założyły tajne towarzystwo detektywistyczne w szkole dla dziewcząt Deepdean, z trudem przyszło im znalezienie jakiejkolwiek, choćby najbłahszej zagadki do rozwiązania (nie licząc zaginięcia krawatu Lavinii). I właśnie wtedy Hazel odkryła w sali gimnastycznej ciało nauczycielki, panny Bell. W pierwszej chwili pomyślała, że zdarzył się okropny wypadek. Kiedy jednak pięć minut później wróciła do sali razem z Daisy, ciała… nie było. Zniknęło!

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Jako fan literatury młodzieżowej i kryminałów postanowiłam sprawdzić dwa pierwsze tomy z serii „Zbrodnia niezbyt elegancka”, w której dwie przyjaciółki ze szkoły dla dziewcząt Deepdean decydują się założyć tajemne stowarzyszenie dete­ktyw­isty­czne­. Zapewne jako nastolatka połknęłabym taką tematykę od razu – zestawienie wciągających wątków dziewczyńskich tajemnic jak i zagadek z prawdziwą zbrodnią w tle, to coś, co stanowi nie lada gratkę na rynku czytelniczym. Obecnie była to dla mnie przyjemna, lecz lekko zbyt infantylna lektura. Z chęcią zare­kome­ndow­ałab­ym ją jednak wszystkim młodszym nastolatkom, które szukają połączenia Enoli Holmes z Panną Marple. Jedyny wątek jaki strasznie mnie tutaj raził to dosyć toksyczna (i niczym nieu­spra­wied­liwi­ona) relacja dwóch głównych bohaterek. Mam jednak nadzieję, że w kolejnych częściach autorka wzięła ten temat na siebie i lepiej z niego wybrnęła. Obie części oceniam na 7,5 jako, że są dobrą rozrywką dla swojego targetu. • I część „Zbrodnia nie przystoi damie” – opowiada o założeniu towarzystwa dete­ktyw­isty­czne­go przez Daisy i Hazel, które muszą zmierzyć się ze swoim pierwszym śledztwem w sprawie zabójstwa ich nauczycielki – panny Bell. Największym problemem jest jednak fakt, że nikt poza nimi, nie wierzy w tę zbrodnię. Nikt poza mordercą.
  • Bardzo dobrze i szybko się czyta, dobry rozstaw liter. Bohaterki wciągają czytelnika w swoje śledztwo. Podejrzani ciągle się zmieniają, dowodów zbrodni przybywa. Polecam jako coś lekkiego do czytania, na chwilę oderwania się od codzienności :) Pewnie gdybym była nastolatką dałabym 5 gwiazdek ale obecnie daję 4 ponieważ lektura jest naprawdę fajna ale nie zarwałabym dla niej nocy :D Myślę, że za jakiś czas sięgnę po kolejne tomy z tej serii, tylko po to aby wrzucić luz przez jakąś bardziej wymagającą lekturą ;)
  • Świetne, klimacik jak u Christie, cała seria warta polecenia!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Robin Stevens
Tłumacz:Magdalena Korobkiewicz
Wydawcy:Legimi (2017-2023) Dwukropek (2017-2023) Wydawnictwo Juka-91 (2017) Grupa MAC (2017) Dwukropek - Wydawnictwo Juka-91 (2017)
Serie wydawnicze:Zbrodnia niezbyt elegancka Wells & Wong mystery
ISBN:978-83-7874-417-7 978-83-7874-843-4
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 8 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo