Pokochałam wroga

Autor:
Mirosława Kareta
Wydawcy:
Wydawnictwo WAM (2016-2022)
Fundacja Klucz na Rzecz Edukacji i Upowszechniania Czytelnictwa Osób Niewidomych i Słabowidzących (2021)
Videograf (2017)
Legimi (2016)
Wydane w seriach:
Saga rodu Petrycych
WielkieLitery.pl
Saga rodu Petrycych 1-4
ISBN:
978-83-277-1077-2, 978-83-277-3032-9
978-83-66346-69-7, 978327710772
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.0 (19 głosów)

Przekleństwo uczuć, bezlitosna wojna i rodowe tajemnice

To był związek nie do pomyślenia. Dla otoczenia, dla rodziny i dla samej Jadwigi. Podczas wojny nawet szlachetny człowiek ubrany w niewłaściwy mundur - zawsze będzie śmiertelnym wrogiem. Zwłaszcza gdy rywalem do serca kobiety jest członek ruchu oporu…

Kilkadziesiąt lat później tajemnicze słowa matki wypowiedziane na łożu śmierci i odnaleziony osobisty pamiętnik z wojennych lat naprowadzą Maksymiliana na trop mrocznej rodzinnej tajemnicy i zarazem narodowego tabu. Szanowany krakowski lekarz szybko przekona się, że są osoby, które zrobią wszystko, by uniemożliwić mu poznanie prawdy.

Pierwszy tom sagi rodziny Petrycych zachwyca intrygującą fabułą, autentycznością moralnych dylematów i wiernym oddaniem realiów okupowanej Polski. Podobne historie pisało samo życie - na ich ślady Autorka, dziennikarka i historyk, natrafiła w Krakowie i w Monachium, miastach, z którymi związana jest od lat.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Cała saga rodu Petrycych warta przeczytania. polecam
  • Mirosława Kareta - POKOCHAŁAM WROGA cz. I • Mirosława Kareta - BEZIMIENNI cz. II • Saga rodu Petrycych - to dobrze i ciekawie napisana powieść obyczajowo- historyczna, opowiadająca o rodzinie żyjącej w czasie przemian po 1989 roku, ale przenosząca nas w retrospekcjach - / pamiętnik seniorki rodu w cz. I , a w cz. II - walka żony o uznanie bohaterstwa męża, lotnika, członka załogi słynnego alianckiego samolotu Liberator, siejącego postrach wśród nazistów, wykonującego tajne loty do Polski/ - w niesamowitą podróż ulicami wojennego Krakowa, w walkę krakowskiego podziemia z okupantem, w zakazaną miłość, która we współczesnej akcji powieści, rzutuje na życie głównego bohatera. • Fikcja literacka przeplata się z autentycznymi wydarzeniami i bohaterami tamtych lat. Autorka dokumentuje to przypisami i listą występujących historycznych osób. • Polecam niebanalną opowieść z historią w tle. Całość czyta się jednym tchem z niesłabnącym zainteresowaniem. • Tomiska wydają się opasłe, ale przeczytane kartki "znikają" z minuty na minutę.
  • Lubię powieści o tematyce wojennej i zwykłych a zarazem niezwykłych ich bohaterach. Piękna historia miłości zakazanej i tej prostej. O miłości międzyludzkiej takiej zwyczajniej nie zawsze z serca. Powieść o poszukiwaniach własnej historii i tożsamości, własnych korzeni. Prosty przekaz a zarazem chwytający za serce, wywołujący emocje. Polecam.
  • Książka świetna.Dotyka wiele ważnych i kont­rowe­rsyj­nych­ spraw dotyczących okupacji.Bohaterowie stają przed dylematami, przed trudnymi decyzjami. Fabuła świetnie skonstruowana, nie można się doczekać następnego rozdziału.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
sobiesiak.jadwiga
Opis
Autor:Mirosława Kareta
Lektor:Joanna Gajór
Tłumacz:Mirosława Kareta
Wydawcy:Wydawnictwo WAM (2016-2022) Fundacja Klucz na Rzecz Edukacji i Upowszechniania Czytelnictwa Osób Niewidomych i Słabowidzących (2021) Videograf (2017) Legimi (2016)
Serie wydawnicze:Saga rodu Petrycych WielkieLitery.pl Saga rodu Petrycych 1-4
ISBN:978-83-277-1077-2 978-83-277-3032-9 978-83-66346-69-7 978327710772
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD DAISY dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza rodzina wielka czcionka zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 29 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo