Sześć światów Hain

Tytuł oryginalny:
Rocannon's world
Inne tytuły:
Lewa ręka ciemności
Miasto złudzeń
Autor:
Ursula K. Le Guin (1929-2018)
Wydawcy:
Prószyński Media (2015)
Prószyński i Spółka (2015)
ISBN:
978-83-8069-175-9, 978-83-8295-269-8
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
5.0

Sześć światów Hain Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury science fiction. Akcja rozgrywa się w świecie Ekumeny, w której Liga Wszystkich Światów jednoczy planety zasiedlone przez potomków starożytnej rasy Hain. W skład zbioru wchodzą: Świat Rocannona, Planeta wygnania, Miasto złudzeń, Lewa ręka ciemności, Wydziedziczeni, Słowo las znaczy świat. W dalekiej przeszłości starożytna rasa Hain skolonizowała liczne planety, które z biegiem czasu utraciły ze sobą kontakt i zapomniały o łączących je więzach. Po latach Haińczycy chcieliby pojednać stworzone przez siebie cywilizacje. Pierwsze próby są nieudane, ale potem odległe ludy nawiązują stosunki dyplomatyczne i tworzą konfederację. Tak powstaje Ekumena, czyli dobrowolny związek światów, który ma być pozbawiony przemocy i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę i pomoc. Autorka porusza problemy tożsamości płciowej, odmienności i tolerancji.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Twórczość Ursuli K. Le Guin należy do prawdziwych klasyków, cenionych na całym świecie, mających ogromny wkład w rozwój literatury i dla wielu będąca prawdziwą inspiracją. Wydawnictwo Prószyński i S-ka postanowiło odświeżyć czytelnikom napisany przez tę autorkę cykl Ekumena, zwany też Hain. Jednakże zamiast wydawać tomy osobno, postawiło na połączenie ich w jeden, co z punktu widzenia czytelników jest świetnym pomysłem – raz, że taniej, a dwa, że dostajemy aż sześć książek na raz, co dodatkowo zachęca do czytania ich jedna po drugiej, dzięki czemu można wyłapać smaczki i nawiązania, które w innym wypadku przeszłyby niezauważone. A i dla osób, które wolą czytać po jednej powieści na raz, nie ma żadnych przeszkód. Zwłaszcza że ta seria to książki połączone w zasadzie jedynie światem, w którym dzieje się fabuła, bowiem bohaterowie i czas akcji są zupełnie inne w poszczególnych powieściach. Z całego tego zestawu można sobie też wybrać ulubioną książkę – w moim przypadku było to „Miasto złudzeń”, które w zbiorze wystąpiło jako trzeci z kolei tytuł, i powiem Wam, że wciągnęło mnie bez reszty. Główny bohater zafascynował mnie tak mocno, iż bardzo trudno było mi się od lektury oderwać. Jednak oczywiście i pozostałe książki zbioru miały swoje zalety, a najważniejsza z nich łączyła wszystkie tytuły: był to bowiem świetnie wykreowany świat, pełen szczegółów, które razem tworzyły imponujący obraz. • Polecam serdecznie wszystkim zapoznanie się z „Sześcioma światami Hain”, ponieważ obok takiej klasyki nie można przejść obojętnie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Lewa ręka ciemności Miasto złudzeń Planeta wygnania Słowo "las" znaczy "świat" Wydziedziczeni Świat Rocannona Word for world is forest Planet of exile Dispossessed City of illusions Left hand of darkness
Autor:Ursula K. Le Guin (1929-2018)
Tłumaczenie:Danuta Górska Juliusz Paweł Szeniawski Jacek Kozerski Łukasz Nicpan Agnieszka Sylwanowicz Janusz Jęczmyk Lech Jęczmyk (1936-2023)
Wydawcy:Prószyński Media (2015) Prószyński i Spółka (2015)
ISBN:978-83-8069-175-9 978-83-8295-269-8
Autotagi:antologie druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 6 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo