Lista pana Rosenbluma

Tytuł oryginalny:
Mr Rosenblum`s list or Friendly guidance for the aspiring Englishman
Autor:
Natasha Solomons
Tłumaczenie:
Agnieszka Górska
Aleksandra Górska
Wydawca:
Dom Wydawniczy Rebis (2010)
Wydane w seriach:
Salamandra
ISBN:
978-83-7510-420-2
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
5.0

Jak stać się prawdziwym Anglikiem? To proste, wystarczy trzymać się zaleceń z broszury Życie w Anglii: zbiór przydatnych informacji i prostych rad dla każdego ekspatrianta. Konsekwentnie realizować kolejne, zalecane w poradniku, kroki, począwszy od wystrzegania się rozmów po niemiecku na górnych piętrach autobusów (widocznie Anglicy, jeżdżący na dolnych piętrach autobusów, zwyczajowo konwersują w języku Goethego) czy systematycznego słuchania prognoz pogody w BBC, a na grze w golfa (obowiązkowe zajęcie każdego Anglika) skończywszy. Jeśli to takie proste to czemu Jack Rosenblum, z uporem godnym lepszej sprawy trzymający się wytycznych, nie może się zasymilować, czemu nie jest traktowany przez tubylców jak Anglik? Może dlatego, że Anglicy nie czytali wspomnianej broszury, a może zwyczajnie: nie tędy droga? Dlaczego dorosły mężczyzna miałby za wszelką cenę wciskać się w kostium uszyty na cudzą miarę? Opis ze strony:
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ta książka zasługuje na wyróżnienie i pochwałę, chociaż przeczytałem ją dosyć dawno temu, to pamiętam nawet szczegóły z niej do dziś, sympatyczna pożywka dla wyobraźni, czytajcie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
lubieksiazki
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo