Detektywi z klasztornego wzgórza

Autor:
Zuzanna Orlińska
Wydawca:
Wydawnictwo Literatura (2015-2016)
Wydane w seriach:
A To Historia!
ISBN:
978-83-7672-406-5, 978-83-7962-406-5
978-83-7972-406-5
Autotagi:
druk
książki
powieści

Jerzyk ma sokoli wzrok i tęgi umysł, dzięki którym w mig rozwiązuje każdą zagadkę. Ale czy da sobie radę, gdy trafi na historię godną samego Sherlocka Holmesa? Szczególnie że podejrzany przybysz jest uzbrojony. Na szczęście młodociany detektyw może liczyć na pomoc nieustraszonej Bronki i samego… Kornela Makuszyńskiego! Cała trójka zrobi wszystko, by zapobiec zbliżającemu się zamachowi na prezydenta. Nie wiedzą tylko, że rozwiązanie zagadki leży zupełnie gdzie indziej i związane jest z pewnym zakonnikiem, który odwiedził Czerwińsk ponad sześćset lat temu…
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Tytułowi detektywi to nie kto inny tylko Jerzyk Grabowski, syn właścicieli restauracji, i Bronia Szmigierówna, spędzająca lato w Czerwińsku u boku ojca – konserwatora czerwińskiego klasztoru. • Jest maj 1930 roku. Całe miasteczko przygotowuje się do niecodziennego wydarzenia – wkrótce prezydent Rzec­zypo­spol­itej­ Polskiej, Ignacy Mościcki, odwiedzi Czerwińsk nad Wisłą. Wszystko bardzo pięknie, ale jeden przyjezdny gość, podający się za malarza, wydaje się dzieciom mocno podejrzany. Nikt im nie wierzy (jak to dzieciom!), więc prowadzą śledztwo na własną rękę. A oparcia szukają u samego Kornela Makuszyńskiego! • Książka świetna. Wartka akcja. Malowniczo nakreślony portret małego miasteczka z bogatą przeszłością. Wiele jest tu nawiązań do prozy Makuszyńskiego, wiele zabawnych sytuacji, no i jedna sprawa kryminalna. • Powieść wydana w cyklu „A to historia!”. • Na ostatnich stronach znajdziemy spis postaci historycznych z krótkimi notkami biograficznymi.
    +2 trafna
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo