Wielki błękit

Tytuł oryginalny:
Deep blue
Autor:
Jennifer Donnelly
Tłumacz:
Patryk Dobrowolski
Wydawca:
Wydawnictwo Zielona Sowa (2015-2016)
Wydane w seriach:
Saga ognia i wody
Waterfire saga
ISBN:
978-83-7983-167-8
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
reprodukcje
Więcej informacji...
4.5 (2 głosy)

Głębiny oceanu skrywają wiele tajemnic. Jedną z nich jest świat podwodnych syren, które rządzą królestwami i panują nad wszelkimi morskimi stworzeniami. Córka królowej, Serafina, ma wkrótce przejść przez obrzęd inicjacji i zostać oficjalnie uznana za następczynię tronu. Ma również zostać żoną księcia z sąsiedniego królestwa, aby połączyć silnym sojuszem obie krainy i stawić czoła ewentualnym wrogom. Kiedy nadchodzi wielki dzień, księżniczka staje przed ludem i śpiewa pieśń władzy i siły, opowieść o królestwie Miromary. Niestety najważniejsza chwila jej życia, staje się jednocześnie tą najtragiczniejszą. Czarni najeźdźcy atakują pałac, zabijają ojca Serafiny, a królową ciężko ranią. Syrena musi uciekać, zostawiając za sobą całe dotychczasowe życie i wszystkich, których kocha. Jest przy niej jedynie jej wierna przyjaciółka, Neela. Obie dziewczyny, przerażone niespodziewanym atakiem, nie wiedzą, dokąd powinny się udać. Prześladowcy ciągle depczą im po piętach, ale syreny zyskują także nieoczekiwanych sojuszników. Serafina wciąż wspomina niepokojące sny, przywołujące dawną legendę i zdaje sobie sprawę, że opowiadają one prawdziwą historię. Pewnego dnia stara czarownica przywołuje obie syreny i każe im odnaleźć jeszcze cztery towarzyszki - tylko w grupie będą w stanie przeciwstawić się narastającemu złu i pokonać morskiego potwora. Każda z syren posiada niezwykły dar - czy potrafią nad nim zapanować i wspólnie uratować podwodny świat?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Tytuł: "Wielki Błękit" • Autor: Jennifer Donnelly • Wydawnictwo: Zielona Sowa • Przekład: Patryk Dobrowolski • Data wydania: 6 maja 2015 • Liczba stron: 392 • Ocena: 9/10 • Jennifer Donnelly to uznana autorka literatury zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Spośród książek dla dorosłego czytelnika jej największym osiągnięciem jest bestsellerowa trylogia, na którą składają się tytuły: "The Tea Rose", "The Winter Rose" oraz "The Wild Rose".Jej pierwsza książka dedykowana dla młodzieży zdobyła najwyższe uznanie, czego rezultatem są nagrody "Los Angeles Times", Carnegie Medal w Wielkiej Brytanii oraz wyróżnienie w plebiscycie Michaela L. Printza. • Pierwsza część sagi Ognia i Wody • Szukasz ciekawego pomysłu, stylu oraz prostego i lekkiego języka? Dużej ilości magicznych opisów? Nieb­ezpi­ecze­ństw­, miłości i przyjaźni? Zakończenia, przez które znienawidzisz autorkę do czasu wydania drugiej części? Tajemniczą i nieprzeniknioną historię? Jeśli tak, to ta książka jest idealna dla ciebie. Łączy w sobie te wszystkie elementy, które tworzą mieszankę wybuchową. • "Zło to nie kolor oczu, tego się nie dziedziczy." • • Niebawem rozpocznie się Dokimi, czyli rytuału mającego na celu ustalenie, czy syrena jest godna korony. W przeddzień tego święta Serafinę męczą dziwne sny, które ostrzegają ją przed powrotem źródła pradawnego zła. Zapomina o tym i szykuje się, aby ceremonia wyszła idealnie. Nastaje Domiki, lecz zostaje przerwane. Serafina wraz z przyjaciółką Neelą muszą wyruszyć na misję, by nie dopuścić wybuchu wojny między krainami. • Serafina jest jedną z głównych bohaterek powieści. To nastolatka, której dzieciństwo szybko zniknie, aby dorosłość i pełna odpo­wied­zial­ność­ zawładnęła jej życiem. Była wychowywana z zamysłem, że stanie na czele potężnej cywilizacji. Bardzo ją podziwiam, bo, szczerze powiedziawszy, wątpię, abym dał sobie radę tak, jak ona. Nie umiałbym w mgnieniu oka przestawić się z życia nastolatka, który popełnia dużo błędów w dorosłego odpo­wied­zial­nego­ za tysiące żyć. Neela także jest postacią, której warto się przyjrzeć. To najlepsza przyjaciółka Serafiny, której często doradza. Zawsze twardo stąpa po ziemi. Ma nieo­dpow­iedz­ialn­ego brata, którego ciągle gani. Bez niej jej koleżanka nie raz by zginęła. • Utwór wywarł na mnie ogromne wrażenie. Szczerze, nie spodziewałem się, że tak zostanę wciągnięty w fabułę. Przypuszczałem, iż dostanę badziewną młodzieżówkę, przez którą nie będę mógł przebrnąć, a za każdym krokiem spotkam ckliwą miłość. Na szczęście się myliłem. I to bardzo. Jednak ciągle jestem wkurzony na zakończenie książki i na to, że będę musiał trochę poczekać, aż przeczytam drugą część. Ludzie, czemu mi to robicie? Dołączona mapka pozwala nam z łatwością śledzić losy bohaterów powieści.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Jennifer Donnelly
Tłumacz:Patryk Dobrowolski
Ilustracje:Patryk Dobrowolski
Wydawca:Wydawnictwo Zielona Sowa (2015-2016)
Serie wydawnicze:Saga ognia i wody Waterfire saga
ISBN:978-83-7983-167-8
Autotagi:druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza reprodukcje
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo