W głąb labiryntu

Tytuł oryginalny:
Labyrinten
Autor:
Sigge Eklund
Tłumacz:
Bogumiła. Ratajczak
Wydawca:
Dom Wydawniczy PWN (2015)
ISBN:
978-83-7705-623-3
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Źródło opisu: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy - Katalog księgozbioru
4.0 (2 głosy)

Kto jest zamieszany w zaginięcie dziewczynki? Asa? Matka, zapracowana psycholożka, robiąca wszystko, by odnaleźć córkę (włącznie z próbami duchowego porozumienia się z potencjalnym porywaczem), a jednocześnie próbująca odbudować więź łączącą ją niegdyś z mężem. Martin? Ojciec, poważany wydawca, niewierny mąż, podejrzewany przez policję o porwanie własnego dziecka. Tom? Bliski przyjaciel i podwładny Martina, desperacko zabiegający o względy szefa. Katja? Była dziewczyna Toma, pielęgniarka szkolna, która nie może uwolnić się od sekretów z dzieciństwa.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Tytuł: "W głąb labiryntu" • Tytuł oryginału: "In i labirynten" • Autor: Sigge Eklund • Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN • Data wydania: 27 kwietnia 2015 • Liczba stron: 320 • Przełożyła: Bogumiła Ratajczak • Projekt okładki: Magdalena Kuc • ISBN: 9788377056233 • Sigge Eklund – literacki celebryta ze Szwecji, który karierę pisarską zaczynał jako scenarzysta w Los Angeles. Autor kilku powieści, które zawsze szturmem zdobywały listy bestsellerów. Producent telewizyjny oraz współtwórca niezwykle popularnego w Szwecji "Podcastu Alexa i Siggego". Zdobywca prestiżowego wyróżnienia Medialna Osobowość Roku. "W głąb labiryntu" to jego pierwszy kryminał – w Szwecji stał się hitem zaraz po wydaniu, prawa do książki sprzedano do 13 krajów. Eklund miesza w Sztokholmie wraz z żoną i trójką dzieci. • Książka została napisana prostym i przystępnym językiem. Nie dostałem tego, co powinny dostarczać thrillery psychologiczne, czyli uczucia strachu. Autor zadbał o każdy szczegół; nie daje nam chwili wytchnienia, ciągle dostarcza nam nowe wytyczne dotyczące bohaterów, a im dalej się zagłębiamy, tym bardziej mroczne one są. • Jedenastoletnia Magdalena Horn znika. W tym samym czasie jej rodzice bawią się na kolacji w restauracji obok. Policja od razu zaczyna poszukiwania, lecz nie natrafia na trop dziewczynki. Rodzice zostają przesłuchiwani, jednak funkcjonariusze nadal nie mogą znaleźć poszukiwanej. Czy dziewczynka żyje? Czy uda się ją odnaleźć? • Bardzo ciekawym i oryginalnym zabiegiem jest poznanie sytuacji czterech głównych bohaterów. Poznajemy ich najskrytsze sekrety marzenia. Sami możemy ocenić każdą postać. Åsa – matka, zapracowana psycholożka, robiąca wszystko, by odnaleźć córkę (włącznie z próbami duchowego porozumienia się z potencjalnym porywaczem), a jednocześnie próbująca odbudować więź łączącą ją niegdyś z mężem. Martin – ojciec, poważany wydawca, niewierny mąż, podejrzewany przez policję o porwanie własnego dziecka. Tom – bliski przyjaciel i podwładny Martina, desperacko zabiegający o względy szefa. Katja – była dziewczyna Toma, pielęgniarka szkolna, która nie może uwolnić się od sekretów z dzieciństwa. • Podsumowując, utwór na pewno jest wart uwagi. Przyznam, że sam motyw labiryntu nie jest dość oryginalny, gdyż często go spotykamy w literaturze. Na pewno zachwyciłem się bohaterami, gdyż nie potrafiłem do końca odgadnąć, kim tak na prawdę są. Odniosłem wrażenie, że książka nie została skończona, że powinno być coś, co zawiązałoby całą akcję. Może był to specjalny zabieg Eklunda, by czytelnik sam dopowiedział sobie dalszą fabułę, kto wie? Czekam, aż wszystkie książki tego autora zostaną wydane w Polsce. Powieść tanio można kupić w księgarni Dobre Książki.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo