Wielki projekt

Tytuł oryginalny:
Grand design
Autorzy:
Leonard Mlodinow
Stephen Hawking (1942-2018) ...
Tłumacz:
Jarosław Włodarczyk
Wydawca:
Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2011-2023)
Autotagi:
druk
książki
publikacje popularnonaukowe
Więcej informacji...
4.5 (2 głosy)

Pierwsza od dziesięciu lat książka jednego z najwybitniejszych współczesnych myślicieli - dająca na stosunkowo niewielu stronach nowe odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące życia. Kiedy i jak narodził się Wszechświat? Dlaczego tu jesteśmy? Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? Jaka jest natura rzeczywistości? Dlaczego prawa natury mają postać, która dopuszcza istnienie takich istot jak człowiek? I wreszcie, czy "wielki projekt" naszego Wszechświat oznacza istnienie życzliwego stwórcy, który wprawił wszystko w ruch, czy może nauka potrafi to wyjaśnić w inny sposób? W niniejszej książce Stephen Hawking i Leonard Mlodinow przedstawiają przystępnym językiem, błyskotliwie i prosto najnowsze teorie naukowe, próbujące rozszyfrować tajemnice Wszechświata. W Wielkim projekcie autorzy wyjaśniają, że według teorii kwantowej kosmos nie ma tylko jednej historii; przeciwnie, wszystkie możliwe historie Wszechświata istnieją równocześnie. Kiedy tę koncepcję zastosuje się do Wszechświata jako całości, pojawia się problem ze związkami przyczynowo-skutkowymi. Jednakże z opisanego przez Hawkinga i Mlodinowa "podejścia góra-dół" wynika, że brak jednoznacznie określonej przeszłości oznacza, iż to nie historia tworzy nas, lecz to my stwarzamy historię, obserwując ją. Autorzy tłumaczą również, że swoje istnienie zawdzięczamy kwantowym fluktuacjom w bardzo wczesnym Wszechświecie, i dowodzą, iż z teorii kwantowej wynika obecność Multiwszechświata - nasz Wszechświat byłby wówczas jednym z wielu wszechświatów, które wyłoniły się spontanicznie z niczego i w których obowiązują różne prawa przyrody.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka pomimo tematyki napisana w sposób niezwykle przystępny. Jeżeli w czyjejś osi zainteresowania leży astrofizyka, czy tematyka powstania wszechświata, myślę że jest to pozycja obowiązkowa. Polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Leonard Mlodinow Stephen Hawking (1942-2018) Stephen William Hawking
Tłumacz:Jarosław Włodarczyk
Wydawca:Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2011-2023)
ISBN:83-7298-429-8 978-83-7659-349-4 978-83-7659-796-6 978-83-7985-540-7 978-83-8125-586-8 978-83-8215-769-7
Autotagi:druk książki literatura literatura stosowana publikacje popularnonaukowe
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 20 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo