Cyganie:

spotkania z nielubianym narodem

Tytuł oryginalny:
Zigeuner
begegnungen mit einem ungeliebten Volk,
Autor:
Rolf Bauerdick
Tłumaczenie:
Anna Urbańska
Robert Urbański
Wydawca:
Grupa Wydawnicza Foksal (2013-2015)
Wydane w seriach:
Terra Incognita
ISBN:
978-83-280-2058-0
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
3.7 (3 głosy)
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Moja ocena: 8/10 "Cyganie. Spotkania z nielubianym narodem" autorstwa Rolfa Bauerdicka to bardzo dobra pozycja, będąca rzetelnym reportażem o narodzie cygańskim. Dzięki logicznej strukturze książki, czytelnik może dogłębnie zanurzyć się w temat. • Autor utrzymuje neutralny stosunek do Cyganów, co jest dużą zaletą tej pracy. Bauerdick nie tworzy wizerunku "Cygan - ofiara", a w momentach, gdy pewne środowiska próbują narzucić taką retorykę, autor ukazuje szerszy kontekst i perspektywę. • Książka jest dość rozbudowana, zawiera 320 stron podzielonych na 14 rozdziałów. Napisana dynamicznie i logicznie, trzyma czytelnika w napięciu i dostarcza solidnej dawki wiedzy. • Jest to konkretna i wartościowa lektura, którą gorąco polecam.
  • Mimo wielu podejść nie przebrnęłam przez tą książke. Choć znajduje się w niej sporo dość ciekawych opowieści to nie odpowiada mi styl pisarski ich autora. Czytało mi się ją bardzo ciężko. Po wcześniejszym zainteresowaniu tematem, tytułem, okładką liczyłam na coś więcej.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
gosia93
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo