Wbrew sobie

Autor:
Katarzyna Kołczewska
Lektor:
Elżbieta Kijowska
Wydawcy:
Prószyński Media (2015)
Wydawnictwo Prószyński i Spółka (2015)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca
Wydane w seriach:
Duże Litery
ISBN:
978-83-8069-017-2, 978-83-8069-667-9
83-8069-017-2
Autotagi:
druk
powieści
proza
4.2 (11 głosów)
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Katarzyna Kołczewska - WBREW SOBIE • To wielowątkowa powieść o kobiecie, cenionym chirurgu, kobiecie przez 11 lat starającej się o dziecko i podporządkowującej egoistycznie, tym staraniom życie swoje i innych. To rzecz o kobiecie, która mając "wszystko", straciła prawie wszystko, gdyż zamykając się w swoim bólu /martwy płód i konieczność urodzenia go w 22 tygodniu ciąży/, bardzo ciężkim przecież bólu - nie zauważa innych wokół siebie. Jej egoizm, oschłość , arogancja,rzucenie się w wir pracy zawodowej a przede wszystkim przekonanie, że to jej wszystko się należy, powoduje, że traci męża, zaczyna popełniać błędy zawodowe, nie zauważa problemów matki i siostry zmagającej się z coraz bardziej postępującą niepełnosprawnością męża. Jednak następuje taki moment w życiu bohaterki,ze zaczyna dostrzegać rzeczywistość i ....... • Jest to powieść o wciągającej fabule, świetnych kreacjach bohaterów, niebanalnych dialogach, różnorodności wątków • Choć tomisko grubaśne - 760 stron - to czyta się prawie "jednym tchem" tę mocno psychologiczno-obyczajową powieść.
  • Jak widać po ocenie książka nad wyraz przypadła mi do serca, a autorka do gustu lub odwrotnie, nie ważne. Wciąga niesamowicie, pomimo objętości zabierałam ją ze sobą wszędzie żeby tylko złapać wolną chwilę. I znowu jak poprzednio główna bohaterka nie wzbudza sympatii, ale w tym rzecz żeby nie oceniać a zrozumieć. Opisane historie poruszyły we mnie wiele skrajnych emocji, rozbudziły ciekawość, wielokrotnie utożsamiałam się z postaciami lub myślałam o niekórych jak o znajomych,a to świadczy o autentyczności książki i stawia ją na wysoką półkę. Szczerze polecam!!!
  • Bardzo ciekawie napisana powieść, interesujące podejście do trudnych tematów. Książkę czyta się jednym tchem. Jedyne, co mi przeszkadzało to infantylne wstawki dotyczące programów telewizyjnych, czy też nazw knajp.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo