Młyn na Stawkach:

nad Czarną

Autor:
Krystyna Wieczorek (1937-2022)
Wydawcy:
Krystyna Wieczorek - Wydawnictwo Autorskie Tiger (2006)
Wydawnictwo Autorskie TIGER (2006)
Wydawnictwo Astra (2004)
Wydane w seriach:
Saga rodziny Paszewskich
ISBN:
83-89727-05-6, 83-89727-06-4
83-89727-07-2
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
5.0

Powieść Krystyny Wieczorek pt. ┬Młyn na Stawkach" i tom l ┬Nad Czarną" jest kroniką dziejów przodków Autorki na przełomie XIX i XX wieku. Utwór posiada wiele cech epopei. Ukazuje bowiem przekrój społeczeństwa w tle przełomowych wydarzeń dziejowych. Na przykładzie jednej rodziny dużo dowiadujemy się o trudnym życiu na wsi pod zaborem rosyjskim, o ciemnocie i biedzie oraz bohaterstwie narodu polskiego w walce o niepodległość. Powieść oparta jest na faktach i jest swoistym dokumentem historycznym. Wiele bowiem faktów znajduje potwierdzenie w dokumentacji źródłowej, zachowanej w archiwum i okolicznych parafiach. Krystyna Wieczorek w swej powieści misternie wykorzystała autentyczne informacje przekazywane pokoleniowo, które przetrwały w pamięci nie tylko samej Autorki, ale i innych, żyjących jeszcze potomków. Kompozycja powieści ubrana w beletrystyczna formę przekazu stawia powieść w rzędzie tych, które czyta się jednym tchem. W ślad za Autorką śledzimy losy bohaterów, odnosząc wrażenie jakbyśmy obserwowali ich z boku. Główna bohaterka Maria jest uosobieniem kobiety silnej i mądrej, jest też symbolem wielkiej patriotki, która z narażeniem życia włącza się czynnie w nurt walki narodowowyzwoleńczej. Maria swą osobowością już od pierwszych stron urzeka czytelników i zdobywa ich sympatię. Martwimy się wraz z nią, cieszymy i akceptujemy jej miłość, która czyni powieść nie tylko romantyczną, ale i refleksyjną, bowiem za sprawą Marii uświadamiamy sobie, że pragnienie miłości, wolności i godnego życia jest uczuciem ponadczasowym, na stałe wpisanym w psychikę ludzką.[lubimyczytac.pl].
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Wspaniała książka pod względem treści. Niestety bardzo słabo wydana, bardzo dużo błędów tzw. literówek. Niedbalstwo wydawcy żenujące.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo