Za zakrętem

Autor:
Marika Krajniewska
Wyd. w latach:
2009 - 2022
ISBN:
9788726925586, 978-83-62222-16-2
978-83-62222-57-5, 978-83-65816-92-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...

Dwie kobiety, wielkie emocje, wspomnienia i współczesna Rosja w tle – to elementy składające się na najnowszą książkę wydawnictwa Papierowy Motyl. Kilka lat ogromnego bólu i wspomnień. Wcześniej na wielu rzeczach im zależało, widziały, jak dookoła toczyło się życie. Ale w jednej chwili ich świat rozpadł się na kawałki. Anna i Irina – główne bohaterki powieści Krajniewskiej Za zakrętem – przeżyły dramat utraty ukochanych dzieci. Ta tragedia początkowo je podzieliła, zrodziła nienawiść kobiet wobec siebie. Jednak wkrótce okazało się, że tylko one potrafią zrozumieć się nawzajem. Z czasem Anna i Irina stawały się sobie coraz bliższe, a ich niechęć stopniowo przerodziła się w przyjaźń. Wspólne cierpienie stworzyło dziwny, nieraz toksyczny, siostrzany związek obu kobiet, którego nie sposób zrozumieć, nie będąc w ich sytuacji. Jest on dla nich równocześnie zbawienny i zgubny. Czy będą umiały pokonać własne cierpienie i znaleźć wyjście z sytuacji, w jakiej się znalazły? Najnowsza pozycja wydawnictwa Papierowy Motyl to książka o dramatycznych sytuacjach w życiu i o jego wyzwaniach. Ta niezwykła historia dwóch kobiet jest bogata w emocje i momenty, które zmuszają do refleksji i wzruszeń. Czytelnik patrzy na świat przez pryzmat ekstremalnej sytuacji, w jakiej znalazły się bohaterki książki i zadaje sobie pytania „czy nienawiść może przerodzić się w przyjaźń”, „jak można pokonać ból po stracie dziecka”? Stara się dociec, co czeka obie kobiety za tytułowym zakrętem… Powieść Za zakrętem ma jeszcze jednego głównego bohatera – Petersburg, w którym mieszkają obie kobiety i gdzie rozgrywa się akcja książki. Marika Krajniewska bardzo realistycznie i z ogromną dbałością o detale, które otaczają bohaterów, opisała swoje rodzinne miasto. Pokazała czytelnikowi współczesną Rosję, jakiej nie pozna z pierwszych stron gazet. To kraj samotnych kobiet. Mężczyźni piją, albo giną w wypadkach, zdarza się też, że traci się dzieci… Dzięki tej książce możemy dowiedzieć się, nie tylko o tym, jak żyje się we współczesnej Rosji, ale też poznać nieco jej kultury, choćby dzięki wizytom głównych bohaterek w Ermitażu – muzeum kultury i sztuki w Petersburgu, największym w Rosji i jednym z największych na świecie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „Za zakrętem” to historia dwóch kobiet, które od czterech lat tkwią w letargu po utracie wszystkiego, co było dla nich ważne – wszystkiego, co nadawało sens ich codzienności i utrzymywało je przy życiu. • Anna wraz z tragiczną śmiercią ukochanego męża, straciła spokój, miłość i beztroskę młodości. Została sama z córką. Po kilku latach w wyniku wypadku traci również ją… • Irina wskutek alkoholizmu męża, straciła spokój, poczucie bezpieczeństwa i wiarę w miłość. Została sama z synem. Po kilku latach w wyniku wypadku traci również jego… • Dwie kobiety poranione przez życie, obwiniające siebie nawzajem o śmierć dzieci, połączone nienawiścią, bólem i niew­ypow­iedz­iany­m żalem, stają się dla siebie wszystkim. Wspólnie umacniają swoją przedłużającą się żałobę, tkwią w stanie otępiającej rozpaczy i bez końca rozpamiętują przeszłość. Znajomość kobiet staje się toksyczna – uzależniają się od wspominania tragicznych wydarzeń i pogłębiania żalu oraz bólu – uzależniają się od siebie nawzajem, bo nikt inny nie potrafiłby tak doskonale zrozumieć i poczuć ich bólu. Nie potrafiły, ani nie próbowały się od siebie uwolnić. A jednak każda z nich wiedziała, że ta znajomość je wyniszcza i nie pozwala żyć…
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Marika Krajniewska
Lektor:Agnieszka Postrzygacz
Wydawcy:Wydawnictwo Papierowy Motyl (2009-2022) SAGA Egmont (2021) ebookpoint BIBLIO (2021) Legimi (2009-2021) IBUK Libra (2012)
ISBN:9788726925586 978-83-62222-16-2 978-83-62222-57-5 978-83-65816-92-4
Autotagi:audiobooki dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 10 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo