Tajemnica mojej matki:

powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach z czasów Holokaustu

Tytuł oryginalny:
My mother's secret
a novel based on a true holocaust story,
Autor:
Jenny L. Witterick
Tłumacz:
Katarzyna Waller-Pach
Wydawca:
Dom Wydawniczy Rebis (2014)
ISBN:
978-83-7818-565-9, 978-83-7839-783-0
Autotagi:
biografie
druk
książki
powieści
proza
4.5 (8 głosów)

Dwie żydowskie rodziny i Niemiec dezerter ukrywający się pod jednym dachem i niewiedzący o sobie nawzajem, dwie kobiety udzielające im schronienia z narażeniem własnego życia – oto różne perspektywy tej bardzo prosto i zwięźle opowiedzianej historii. Stanowi ona spuściznę głęboko ludzkiego współczucia, szczodrości i niewypowiedzianej odwagi zwyczajnych kobiet, które w okrutnych czasach dokonały nadzwyczajnego czynu. "Tajemnica mojej matki", zainspirowana filmem o Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Franciszce Halamajowej i jej córce, jest pierwszą książką Jenny L. Witterick. Powieść stała się bestsellerem w Kanadzie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Obowiązkowa dla dorosłych i młodzieży
  • Wspaniała, wzruszająca oraz mocno chwytająca za serce historia. Opowiada o niezwykłej Polce, która ryzykując życie własne i swej córki zdecydowała się uratować kilkoro Żydów przed zagładą oraz jednego niekoniecznie złego niemieckiego żołnierza. Jest to opowieść o niesłychanej odwadze, chęci niesienia bezinteresownej pomocy zupełnie obcym ludziom, wzajemnej miłości i zrozumieniu. A wszystko to osadzone w czasach, w których za tego typu gesty groziła nawet śmierć. Niewątpliwie autorka stara się zwrócić uwagę czytelnika na wartości, które nawet i dziś ulegają nieco "zatarciu" - chodzi o szacunek do siebie samego jak i otaczających nas ludzi. Wszyscy przecież jesteśmy w równym stopniu wartościowi, bez względu na to z jakiego kraju pochodzimy, w co wierzymy, jak wyglądamy. Cudowna historia. Serdecznie polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo