Poza krawędź świata:

opowieść o Magellanie i jego przejmującym grozą rejsie dookoła Ziemi

Tytuł oryginalny:
Over the edge of the world
Autor:
Laurence Bergreen
Tłumacz:
Jan Pyka
Wydawca:
Dom Wydawniczy Rebis (2003-2014)
ISBN:
978-83-7301-575-3
Autotagi:
biografie
druk
książki
5.0 (2 głosy)

Zuchwała podróż dookoła świata podjęta w szesnastym wieku przez Ferdynanda Magellana była trzyletnią odyseją pełną zadziwiających przygód, seksualnych ekscesów i aktów przemocy. Poza krawędź świata to próba przedstawienia pełnej historii tej wyprawy, porywająca opowieść o bohaterstwie, odkryciach i klęskach. Dzieło Laurenceła Bergreena - zarazem podróż w przeszłość, wycieczka po świecie wyłaniającym się ze średniowiecza i wkraczającym w renesans, antropologiczny opis plemion, języków i obyczajów nie znanych ówczesnym Europejczykom, a także kronika zmagań o globalną supremację polityczną i ekonomiczną - która dorównuje najlepszym thrillerom. Magellan jawi się jako tragiczny żołnierz w służbie ojczyzny, która nie odpłaca mu miłością; później morski wędrowiec w nieznane, rzucony na pastwę rządzących wówczas przesadów, legend i wyobrażeń. Książka zabiera czytelnika na wyprawę zaiste kosmologiczną, ucieleśniając w postaci głównego bohatera wszystkie możliwe cechy ówczesnych odkrywców, konkwistadorów, poszukiwaczy rzeczy niestworzonych. Świat, jaki przyszło im odkrywać, realność hiszpańko-portugalskiego podziału globu, geografia wstrząsających widoków cieśniny Magellana, raje (obyczajowe i seksualne) wysp Pacyfiku, podróż bez znajomości map i geograficznych długości, bunty załóg i katastrofy kolejnych okrętów É wszystko to składa się na wciągającą, pouczającą i niezwykłą opowieść.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo dobrze opisany fragment wielkich odkryć geograficznych. Książka bardziej w formie kroniki podróży, niż beletrystyczna, niemniej jednak świetnie się ją czyta. Bardzo cenne są liczne wtrącenia odnoszące się do tła epoki odkrywania świata w pogoni za drogocennymi korzeniami.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo