Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
zwierzynka
Najnowsze recenzje
1
...
22 23 24
...
37
  • [awatar]
    zwierzynka
    Książka napisana przed koszmarem wojny światowej, niestety jej tezy nie zostały przez ten kataklizm unieważnione. Ludzkość wciąż podąża w niepokojącym kierunku, w którym do władzy dochodzą populiści, anty­inte­lekt­uali­zm jest szanowany, a ludzie wolą mieć niż być.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Biblia sprzedawców :)
  • [awatar]
    zwierzynka
    Niestety, kościół katolicki - mam na myśli hierarchię i większą część duchowieństwa i wiernych - nie potrafił pełnić misji, którą uważa za swoje przykazanie - nie miłował bliźniego, jak siebie samego. Stało się to w wyniku antysemityzmu, który miał swoje korzenie już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W XX wieku nastąpiło apogeum tej nienawiści w morderczym wyładowaniu, jakiego skala przeraża do dziś. Holokaust odbył się na oczach tych, którzy deklarowali wiarę w słowa Jezusa, mało tego, odbywał się też ich rękoma i był usprawiedliwiany i rozgrzeszany przez im podobnych. To, że nie wyobrażamy sobie teraz, jak mogło do tego dojść, nie znaczy, ze nie powinniśmy się temu przyjrzeć. Inaczej możemy przegapić znów ten moment, kiedy zbrodnia próbuje usprawiedliwić się świętym obowiązkiem • .
  • [awatar]
    zwierzynka
    Książka będzie znakomitą gratką dla ciekawych historii medycyny. Przyjemnie się czyta
  • [awatar]
    zwierzynka
    Tytuł i okładka nie zachęca katolika do czytania, ba! Przeraża. Przeświadczenie o własnej dobroci, miłosierdziu, a nawet wyższości nad niec­hrze­ścij­anam­i szybko w trakcie lektury ustępuje zdumieniu, niezgodzie na krytykę, panice ale wytrwałym, którzy pomimo niechęci do treści, będą czytać dalej, da niezwykłą szansę na weryfikację tego kim są realnie. Bo przecież żadna etykieta nie zmienia naszej natury - jeśli jest ona pożyteczna dla świata, tak też pozostanie, jeśli jest wroga światy, szkodzi mu - najpiękniejsze deklaracje pozostaną tylko pustym słowem. Za dużo złego stało się z powodu przemożnej wiary w to, że robi się dobro, bo ma się na niego licencję od Boga. Wiedząc, co można zrobić złego mając usta pełne miłosierdzia, dobroci i sprawiedliwości, można realniej przewidywać konsekwencje własnych czynów i decyzji. A to naprawdę dużo.
W trakcie czytania
  • Żyć w rodzinie i przetrwać
    Cleese, John
kkarwacka
filia6
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo