Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
zwierzynka
Najnowsze recenzje
1
...
30 31 32
...
37
  • [awatar]
    zwierzynka
    Są ludzie, którzy zaczynają od rozwiązania tajemnic we własnym życiu. Uważam, że to najodważniejsi realiści na świecie. Warto przeczytać czym zapłacił za odkrycie i analizę historii swoich pradziadków, dziadków i rodziców Martin Pollack. Przy tej okazji można nauczyć się sporo o powstawaniu pokolenia, dla którego bycie twardym, często draniem, było kwestią honoru. Jak to możliwe i czemu się powtarza - na te pytania trzeba odpowiedzieć sobie samemu.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Obowiązkowa lektura. Chiny Chinami, a kontrola informacji i wpływ władzy na ludzi wszędzie zaczyna być podobny. Warto poznać mechanizmy obezwładniania wolności obywatelskiej.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Najpierw napisze o swoim pierwszym skojarzeniupo przeczytaniu tytułu: myślałam, że tym razem autor napisze o galicyjskim Stanisławowie. Zdradzę, że o Galicji rzeczywiście pisze, ale nie o Stanisławowie. Dla Pollacka historie odtwarzają się na styku obserwatora i zdjęcia. Bardzo lubię takie "śledztwa. Każda książka Martina Pollacka jest poruszająca, mimo, że mówi praktycznie o tym samym: o zacieraniu śladów zbrodni, wybielaniu przeszłości i szoku potomków związanego z poznawaniem tajemnic. Niezwykle ważne są książki tego autora, człowieka, który nie obawia się opowiadać o dwoistości natury, dwoistości ocen historii, dwoistości narracji. I sporo jest w tej książce retrospekcji dotykających współczesności. Warto przeczytać.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Każda książka Martina Pollacka jest poruszająca, mimo, że mówi praktycznie o tym samym: o zacieraniu śladów zbrodni, wybielaniu przeszłości i szoku potomków związanego z poznawaniem tajemnic. Niezwykle ważne są książki tego autora, człowieka, który nie obawia się opowiadać o dwoistości natury, dwoistości ocen historii, dwoistości narracji.
  • [awatar]
    zwierzynka
    Książka ma pół wieku, a miejscami wydaje się być aktualna. Myślę, że zbliżająca się katastrofa ekologiczna była przez ten czas bagatelizowana. Przez to jesteśmy teraz w tak tragicznym punkcie. Jaka szkoda, że nie wierzymy zawczasu sygnalistom, takim jak Toffler... Był niezwykle przenikliwym obserwatorem społeczeństwa i wyciągał trafne wnioski co do kierunku jego rozwoju w przyszłości.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
kkarwacka
filia6
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo