Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
walnow
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    walnow
    „Zamęt” Severskiego to wulkan i wodotrysk w jednym. Bardzo zwinna i ciekawa, wielowątkowa powieść, choć chwilami wymaga trochę przymrużenia oka. Dobra książka na wakacje. Przeczytałem ją w ciągu 2 dni. Książka mnie pochłonęła.
  • [awatar]
    walnow
    Wziąłem tę książkę na wakacje i to był błąd. • Książka dobrze warsztatowo napisana, oddaje bardzo realnie fabułę, którą chciał przestawić autor. Kilka miejsc gdzie można solidnie się roześmiać. Ale to już wszystko. • Fabuła ciężka i dołująca, to znaczy wampiryczna emocjonalnie bez jakiejś większej nagrody/przyjemności za jej czytanie, dla czytelnika. Czytając masz wrażenie, liczysz ma to, że z tej ciężkiej „nicości” w końcu rozwinie się jakaś ciekawa akcja. Czekasz na to, rośnie Twoja bańka oczekiwań, jak nadmuchiwana guma balonowa i w pewnym momencie stwierdzasz, że nic się nie wydarzyło, a książka skończyła się tak, jak nieoczekiwanie pęka balon gumy balonowej. I zostajesz sama z tym dużym niesmakiem tych przeczytanych wszystkich treści, z całym ich balastem i nic nie dostałaś w zamian w nagrodę. To trochę jakby jakiś wampir/ekshibicjonista emocjonalny zainfekował cię całą trucizną jego nieszczęść i smutków całego życia.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo