Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
makama
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5 6
  • [awatar]
    makama
    Książka warta przeczytania. Pokazuje jak przeciętni z pozoru ludzie stali się katami. Ile potworności można wyrządzić drugiemu człowiekowi w imię.... właśnie, w imię czego ? Końcówka książki też nie jest optymistyczna. Dla tak zwanych aliantów powody geopolityczne były ważniejsze niż przykładne karanie sprawców ludobójstwa.
  • [awatar]
    makama
    Świetna książka. Szczerze, do bólu prawdziwie, pokazana cena zwycięstwa Rosjan w II wojnie światowej a także sposób traktowania własnych żołnierzy jak mięsa armatniego. Aż dziwne, że udało się wydać te wspomnienia w tym opresyjnym i dyktatorskim kraju. Człowiek tam nigdy nic nie znaczył.
  • [awatar]
    makama
    Wstrząsający opis życia w getcie. Nawet na mnie, obeznanym z tą tematyką, zrobił duże wrażenie. Pozostałe przeżycia autora, jakkolwiek bardzo subiektywne, pokazują, że i Polacy i Żydzi mają się czego wstydzić. Nie wyszliśmy z tej wojny tak krystaliczni i bez skazy jak chcielibyśmy to widzieć.
  • [awatar]
    makama
    Książka może być przyczynkiem do dyskusji o karze śmierci - przywrócić ją czy nie. Warto ją przeczytać i przemyśleć.
  • [awatar]
    makama
    Książka pokazuje jakie spustoszenie w umysłach może zrobić ideologia lub religia u jej ortodoksyjnych wyznawców. Do jakich zbrodni i niegodziwości może posunąć się człowiek w imię wyznawanych przez siebie tzw "wartości".
W trakcie czytania
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo