Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
m-gosia6

Uwielbiam czytać (jak każdy z nas na tym portalu). A czytam przede wszystkim książki popu­larn­onau­kowe­ dotyczące historii Ziemi i nas ludzi (od jej zarania, im dawniejsza tym ciekawsza), geopolityki, książki podróżnicze, kryminały (ale te, że tak napiszę, tradycyjne, nie znoszę horrorów czyli żadnych Kingów i „Milczenia owiec”, ewentualnie mogą być skandynawskie kryminały noir ale bez przesady; i jestem już zmęczona zmęczonymi i wypalonymi policjantami), thrillery prawnicze, literaturę faktu i reportaże (ze szczególnym uwzględnieniem serii Amerykańskiej i Sulina wydawnictwa Czarne oraz Mundis Wydawnictwa UJ) oraz powieści historyczne i obyczajowe. Kiedyś zaczytywałam się książkami science fiction i fantastyką ale mi przeszło.

Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    m-gosia6
    Od razu napiszę – powieść bardzo mi się podobała. Czytałam ją z prawdziwą przyjemnością – styl, sposób opowiadania. I sama fabuła, osnuta wokół epizodu z życia Picassa. A właściwie opowiadająca o kilku kobietach w jego życiu. Z akcją w latach 20-tych i 50-tych, a dokładniej w 1923 i 1953/1954 roku. W powieści śledzimy losy postaci zarówno fikcyjnych jak i autentycznych, ale świetnie ze sobą splecionych. Nie chcę zagłębiać się w fabułę, aby nie zepsuć przyjemności z czytania, napiszę tylko, że dla mnie nie jest to tylko opowieść o relacjach Picasso/kobiety ale przede wszystkim o dokonywaniu przez nas, kobiety, życiowych wyborów. Ponieważ, tak jak już napisałam na początku, czytanie tej powieści sprawiło mi wielką przyjemność liczę, że pojawią się tłumaczenia kolejnych książek pani Jeanne Mackin.
W trakcie czytania
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo