Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
krakus57
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    krakus57
    Bardzo ciekawa książka o relacjach w Monarchii Austro-Węgierskiej i dość specyficznych relacjach rodzinnych tzw. 'nowej arystokracji'. Ciekawe uzupełnienie wiedzy jeśli ktoś interesuje się życiem Galicji Wschodniej.
  • [awatar]
    krakus57
    Jestem wielbicielem Archera od pierwszego polskiego wydania książki "Co do grosza" w połowie lat 80-tych, ale uważam że stać go na więcej. • Mimo to, te krótkie opowiadania przyjemnie się czyta, choć jedne są lepsze, inne słabsze. Dobrze nadają się na popołudniowy lekki przerywnik przy kawie i ciasteczkach.
  • [awatar]
    krakus57
    Jak zwykle nie mają racji ci, którzy uważają, że obejrzenie dobrego filmu zwalnia z przeczytania książki, która zainspirowała jego powstanie (vide: Ojciec Chrzestny). • Worcell nie był wielkim pisarzem, ale w Zaklętych rewirach znakomicie oddał psychologiczny portret pracowników i bywalców restauracji. Dla mnie, jako krakusa z dziada pradziada, który od ponad pół wieku obserwował (najczęściej zza szyby) krakowski Grand Hotel, ma wartość szczególną. Wiele scen przypomniało mi moją roczną ciężką pracę we włoskiej zatłoczonej restauracji w Stanach.
  • [awatar]
    krakus57
    Bardzo dobrze opisany fragment wielkich odkryć geograficznych. Książka bardziej w formie kroniki podróży, niż beletrystyczna, niemniej jednak świetnie się ją czyta. Bardzo cenne są liczne wtrącenia odnoszące się do tła epoki odkrywania świata w pogoni za drogocennymi korzeniami.
  • [awatar]
    krakus57
    Jedna z najlepszych książek tego hiszpańskiego pisarza, choć wszystkie są warte polecenia. Historia Średniowiecza lepiej pozwala zrozumieć także czasy współczesne bowiem pewne ułomności ludzkie są nieprzemijające. To także ostrzeżenie do czego prowadzi religijny fanatyzm. • Z drugiej strony, godne polecenia wprowadzenie do przystępnie opowiedzianej historii Andaluzji, dla wszystkich którzy lubią wakacje na południu Hiszpanii, a nade wszystko dla tych, którzy zamierzają odwiedzić Alhambrę w Granadzie.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo